Stolní soustruh, výběr

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

16. 3. 2015, 10:34

Jiří SX0 píše:
Jimmy píše:Momentálně na bazoši MN80 ve vizuálně pěkném stavu. Samozřejmě určitě by to chtělo osobní návštěvu s někým, kdo se vyzná a vše prohlédnout a odzkoušet. http://stroje.bazos.cz/inzerat/45592889 ... N-80-A.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Já vím, že tazatel mluvil původně o 30k max. Nicméně musím dodat, že když jsem kupoval soustruh, taky jsem měl daný rozpočet zhruba takový. Nakonec jsem přidal ještě desítku, kapsa a přítelkyně sice zaplakaly, nicméně vím, že to bylo dobré a že jsem koupil pro můj účel nekompromisní mašinu, která mě klidně přežije. Jak se říká, nikdo nejsme tak bohatý, abychom si mohli kupovat levné věci. A život mě už naučil, že někdy lepší dát ty peníze hned, než potom za opravy a náhradní díly + člověk musí potom vynaložit vlastní úsilí a drahocenný čas. :roll:
Díky za tip, vizuálně vypadá opravu krásně. Uměl bych si ho představit doma, jenže ta cena je fakt dost, dá se to porovnat s tímto??
http://www.peddy.cz/stolni-soustruhy/st ... 400fd-230v" onclick="window.open(this.href);return false;
Vím, že zajetá klasika (pokud je v pořádku) by možná byla lepší volba, ale ten cenový rozdíl je nezanedbatelný. Už těch 30k je pro mne lehce našponovaná hranice. Původní myšlenka byla spíš kolem těch 20k, ale po přečtení tohoto vlákna jsem šponoval o kousek výš. Příslušenství se dá dokupovat postupně a po těch invetovaných 5k stejně zjistím, že nic nemám ;-)
Hračka zvaná MN80 je víc legenda než soustruh (nic proti němu ... vedle číny je to pořád kus řemesla) Navíc poslední dobou jsou nějak příšerně předražený s ohledem na výkony kterejch jsou reálně schopný. Malý otáčky jsou u nich celkem problém stejně tak jako poměrně dost slabej motor (běžně pokud se dobře pamatuju jen 180W) při práci na větších průměrech do oceli. Pro práci na malých průměrech pod 10mm to chce mít možnost točit i kolem 5000RPM. Bohužel tohle (vyšší otáčky) dá už málokterý hobby soustruh.
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

16. 3. 2015, 11:11

Engineer: já chápu tvůj postoj. Nicméně každý si bohužel nemůže dát do baráku přerostlou tunovou mašinu s pořádným motorem. Řekl bych, že pro modeláře je to jedno z nejschůdnějších řešení. Navíc to jsou uložené peníze a soustruh narozdíl od ostatních nebude problém za tu samou částku kdykoliv prodat. Stále se k němu dá dokoupit spousta příslušenství a lidé na fórech o něm vědí vše. Být modelář, tak volím nejspíš tenhle soustruh. Na hobby kutění je to ale malý a slabý.

Jinak Jirkovi ještě poradím jednu levnější mašinu, která u nás není tolik rozšířená, nicméně v Polsku jich je spoustu. Je to TSB16 a TSB 20 http://goo.gl/6FNEMS" onclick="window.open(this.href);return false;
Je potřeba ty aukce a kup teď prodeje na tom polským Aukru často sledovat. Docela dost se tam objevují tyhle mašinky za zajímavý ceny. Určitě by taky posloužila. :)
Přílohy
tokarka-stolowa-tsb-20-cena-netto-4-550-zl-4201620151.jpg
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

17. 3. 2015, 1:45

Jimmy píše:Engineer: já chápu tvůj postoj. Nicméně každý si bohužel nemůže dát do baráku přerostlou tunovou mašinu s pořádným motorem. ......... :)
No poněkud se pleteš, ale to nevadí... :) Stroje který nejvíc používám mají od 100 do cca 300kg a jsou stále v kategorii stolní, jen jsou po stránce pohonu na rozdíl od MN80-tek neošizené. jinak ty polský soustruhy taky nevypadají zle, slyšel jsem že jich je u sousedů k sehnání celkem dost a za rozumno...
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

17. 3. 2015, 5:42

MNka je ano Legenda. Proč? Protože ji každý zná,občas ji někdo měl doma takže ostatní hobíci mu ji záviděli a toužili. Na papíře byla před rokem 1940 a také se hned začla vyrábět. Po znárodnění se skoro v nezměněné podobě dělala do 90tých let. V padesátých jich produkovali 50-60 týdně v 80sátých do 25 měsíčně . A co se na nich změnilo ?
Pár rozměrů při výrobě např na ovládání kleštinového upínače,noniusy ,ovládání planetárky, velikost domku vřeteníku ,materiál na víko vřeteníku. Přidání jedné řemenice ,elektrovýzbroj . To ,že my co nemáme větších mašin tam narvem i to co by druhej dávno upínal do větší mašiny je taky jiná. A ruku na srdce,kdo když chce honit mašinu na 1500 nebo 2000 ot vezme klíče a povolí uložení tak jak žádá manuál. Od 50 let bylo trestné vlastnit výrobní prostředky,takže nic jiného tu nebylo.Co zbylo po dědovi z první republiky,co se koupilo pod rukou,co se ukradlo. Engineere plně tě chápu. Kdybych já nesehnal mou vytouženou MN za hubičku , tak raději koupím polské TSBčko za 30 než MN za ty samé peníze .
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5205
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

17. 3. 2015, 9:09

Jimmy píše:Engineer: já chápu tvůj postoj. Nicméně každý si bohužel nemůže dát do baráku přerostlou tunovou mašinu s pořádným motorem. Řekl bych, že pro modeláře je to jedno z nejschůdnějších řešení. Navíc to jsou uložené peníze a soustruh narozdíl od ostatních nebude problém za tu samou částku kdykoliv prodat. Stále se k němu dá dokoupit spousta příslušenství a lidé na fórech o něm vědí vše. Být modelář, tak volím nejspíš tenhle soustruh. Na hobby kutění je to ale malý a slabý.
Většinou modeláři mají představu na co si ten soustruh pořizují ;-) a zpravidla jim nejde o velký stroj právě z prostorových důvodů. ;-)
Já tu říkám, že pokud si pořídím MN80 a chci dělat hodně malé věci pak je jeho výrazným handicapem rozsah otáček s nízkým maximem.
Myslím si že by asi nebyl problém ty otáčky zvednou třeba až na 5 až 6 tisíc ale to je už o jeho doladění.
Jimmy píše:Jinak Jirkovi ještě poradím jednu levnější mašinu, která u nás není tolik rozšířená, nicméně v Polsku jich je spoustu. Je to TSB16 a TSB 20 http://goo.gl/6FNEMS" onclick="window.open(this.href);return false;
Je potřeba ty aukce a kup teď prodeje na tom polským Aukru často sledovat. Docela dost se tam objevují tyhle mašinky za zajímavý ceny. Určitě by taky posloužila. :)
Zajímavej tip, jak je to s jejich parametry?
Jak je to s příslušenstvím k těmhle mašinám?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
sisi
Příspěvky: 346
Registrován: 11. 10. 2013, 7:49

17. 3. 2015, 9:12

To co píše PAKO.II se lze jen podepsat. Mám návod k obsluze z roku 1946 a opravdu na tom soustruhu se prakticky nic nezměnilo a myslím, že to ve své době a pro účel na který byl určen to byl dobrý soustruh. To že za 50 let výroby zastaral je zřejmé a logické. Nemám dílnu a proto ani tento soustruh, ale chtěl bych jej mít. Teprve jeho nástupce SU 16 dostal kuličková ložiska a moc jiných změn nebylo. Do výroby se však dostal až v 90letech a asi jich moc nebylo vyrobeno. Bohužel nepodařilo se mi kromě návodu o něm moc zjistit. Pokud někdo má s ním zkušenosti nebo víte kolik se jich vyrobilo dejte vědět. Zajímá mne to. Předem děkuji.
Krása pomíjí, blbost je věčná
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

17. 3. 2015, 12:04

Zdenek Valter píše:..............Já tu říkám, že pokud si pořídím MN80 a chci dělat hodně malé věci pak je jeho výrazným handicapem rozsah otáček s nízkým maximem.
Myslím si že by asi nebyl problém ty otáčky zvednou třeba až na 5 až 6 tisíc ale to je už o jeho doladění.
Jak je to s příslušenstvím k těmhle mašinám?
No obávám se že to takhle jednoduše asi nepůjde.... nicméně je tu někdo kdo honí MN-ku přes měnič do vyšších otáček? Pokud ano jaký má zkušenosti?
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

17. 3. 2015, 12:41

Ono je to trochu jinak ... neřekl bych že MN-ka je koncepčně nějak zastaralej stroj, je to defacto mini kopie dospělýho soustruhu. Na soustruhu toho zase tak moc vymyslet nejde a ani kluzný uložení nemusí být handicap, někdy dokonce naopak. Je ale pravdou že vyžaduje větší péči než kuličkový ložiska. Ve světě je spousta firem co dělala nebo snad sem tam ještě dělá stolní soustruhy a od doby vzniku doznaly zpravidla jen nepatrných změn.
Slabinou té MN80-ky je malý řezný výkon. Ostatně se k tomu váže historka (nevím jestli je pravdivá)....
Existuje soustruh s označením MN90. Vznik tohohle soustruhu byl prý přímo vynucen neúspěchem MN80-tek. Pro německou válečnou výrobu měla být MN80 vyráběna a nasazena ve velkých počtech jako určitá varianta k jiným tehdy existujícím stolním soustruhům kterých se v Německu nedostávalo. Jenže produktivita osmdesátky byla tak žalostná že prý musel Wolman urychleně najít jiné řešení a tím se stala MN90-ka která je koncepčně úplně něco jiného. Je to mnohem robustnější ruční soustruh se spoustou příslušenství, u nás je asi nejznámější pod označením RM10 s revolverovou hlavou a pákovým upichovacím suportem. Tenhle soustruh je koncepčně podobný Schaublinu 102 ale je menší. Dokonce používá Schaublinem normalizovaný typ kleštiny a má stejný profil lože, takže mistr Tumlík mohl revolverovou hlavu z tohoto stroje osadit na originál stodvojku. Jen ještě doplním že k té MN90-ce existují pákové suporty, pákový koník a také klasický koník s kolečkem a klasické křížové suporty. Stroj se tak dá poměrně snadno přestavět na různé druhy operací. Co patrně nikdy neměl (aspoň já to nikdy nikde neviděl a není o tom tuším zmíňka ani v manuálu) na rozdíl od výše uvedenýho Schaublina je strojní závitování, nejde na nej osadit adapter s pohony a kardanem ani není možnost osadit tzv. kopírovací závitování. Přesto pokud se najde tenhle stroj ve slušným vybavení je to velice solidní soustruh, bohužel i u něj je poměrně malý rozsah otáček. Možná v té době nechtěli konstruktéři riskovat přidírání kluzných uložení a tak většinou tyhle mašiny končí na dvou tisících, ale jsou i typy (převážně revolverový Boley) který v pohodě dávali i oněch 5 tisíc. Paradoxně to už ale byly spíš větší stroje .... např Boley tzv. čtyřkové velikosti měl průchod vřetenem přes 40mm!!! a průchod kleštinou 32mm. To vše při zástavbovém půdorysu cca 1100x500mm a hmotnosti okolo 300kg. viz .. http://www.lathes.co.uk/boley/" onclick="window.open(this.href);return false;
Jistou slabinou je pro našince dlouhý plochý "plandavý" řemen. Pozitivem je možnost závitovat pomocí kopírovacích šablon. Ten kopírovací systém jde také využít ke kopírování kliček, kuželů, nebo i třeba tvarových hlavní apod ... je to cesměs jen o trošce přemýšlení a udělát pár doplňků. Tyhle stroje se ale v tuzemsku objevují málo, výrazně víc na E-bay v Německu, ovšem ceny z poslední doby i tam nepříjemně rostou. Sehnat takového Boley pod tisíc euro už je prakticky nemožné. Takže ono se dá sehnat ledasco, nejen MN80-ka, chce to trpělivě hledat a pak moc neváhat. Osobně jak už jsem tu psal mnohokrát, raději než novýho šikmáče tak něco starýho poctivýho a klidně i za víc peněz...tyhle věci na ceně neztrácejí. Ty Boley soustruhy chodily před cca pěti lety po E-bay za 400-500 éček, dneska klidně i za 1400 - 1500. :( :)
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

17. 3. 2015, 1:14

Jestli na MN80 chtěli Němci stavět nějakou produkční výrobu, tak to zčásti vysvětluje výsledek války, ve škodovce jich bylo docela dost, ale NIKDY jako produkční mašina, vždycky
jenom jako výpomocná třeba u elektrikářů nebo výdejnách u opravářů nářadí apod, a rozhodně by nikoho nenapadlo chtít na ní vyrobit nějakou kompletní, byť malou součást z oceli,
to ze vždy zadalo třeba na S28. Ani učni je neměli, ačkoliv by asi třeba pro první ročník stačila, každý učeň měl od prvního dne jen pro sebe velice pěkný a kvalitní soustruh.
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

17. 3. 2015, 6:21

ano MN90 má větší výrobní výkon a menší univerzálnost... První soustruh na kterém sem si vytočil krásnou ocelově modrou šponu.
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

18. 3. 2015, 11:45

Ne, že bych bez té informace neusnul, ale zvědavost je sviňa! Docela rád bych věděl, zda-li autor tohoto vlákna si již nějaký stroj (z těch ze zde ne-/doporučovaných :wink: ) již vybral a obstaral a pokud ano, tak jaký?
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2694
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

18. 3. 2015, 11:52

Všimli jste si, jak Výrobní stroje prudce podražili? Šetřil jsem si na mašinku od nich, s tím, že standardně dělají před prodejem repasi, a oni si tam udělali dvoje ceny. Za původní ceny dodávají mašiny bez repase a s repasí o cca 25% dražší. Řekl bych, že tím přijdou o dost potenciálních zákazníků; tím, čím se lišili od ostatních prodejců, proč stálo zato u nich nakoupit, tak to zahodili.
Řekl bych, že to k tématu výběru soustruhu patří, ne?
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

18. 3. 2015, 2:42

mám od nich soustruh ... ono jde o šíři slova "repase"
čínské věci je třeba "doladit" - i toto slovo je dost široké.

pokud bych měl zájem o stroj a zvažoval výrobní stroje, dojel bych si k nim a nechal si vysvětlit hloubku těchto dvou slov. Tipuji, že výrobní stroje povýšili své možnosti na šíři repase.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Zbýňa
Příspěvky: 1925
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

18. 3. 2015, 7:41

Pěkná MN90 je Tosce Čelákovice ve fabrice na chodbě :D
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2694
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

23. 3. 2015, 10:30

chb píše:mám od nich soustruh ... ono jde o šíři slova "repase"
čínské věci je třeba "doladit" - i toto slovo je dost široké.

pokud bych měl zájem o stroj a zvažoval výrobní stroje, dojel bych si k nim a nechal si vysvětlit hloubku těchto dvou slov. Tipuji, že výrobní stroje povýšili své možnosti na šíři repase.
Nezpochybňuji jejich postupy nebo šíři repase; nakonec rozsah tu někde byl v jiném vlákně. Jen říkám, že zatímco doteď byla moje priorita "od koho", protože měli za srovnatelnou cenu něco navíc, tak teď bude priorita "za kolik", protože je celkem fuk, od koho koupím syrovou mašinu, ale nebude fuk, za kolik.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“