Stolní soustruh, výběr

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
drobicek
Příspěvky: 62
Registrován: 3. 5. 2015, 2:06

4. 5. 2015, 9:04

no konečně se to začíná někam ubírat,napiš konkrétně čemu říkáš limity?vybourat dílnu znamená zasahovat k sousedům a to zřejmě nelze.Prostě jsi to trefil,hledám již několik let a dospěl jsem ke stejnému závěru.Zkusím to ještě jinak,je tady někdo z prahy nejlépe východ kdo by mi věnoval za úplatek čas a vše mi vysvětlil a ukázal?
drobicek
Příspěvky: 62
Registrován: 3. 5. 2015, 2:06

4. 5. 2015, 9:51

to j-k - mohl bys mi napsat délku soustruhu/stolu?
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

4. 5. 2015, 10:09

drobicek píše:Předběžně,pokud mi ho nikdo nerozmluví mám vybraný tento,co vy na to?
http://shop.boukal.cz/kovoobrabeci-stro ... odmer-400v" onclick="window.open(this.href);return false;
Když lpíš na tom, aby byl soustruh úplně nový - co tohle http://www.knuth.cz/basic-plus.html" onclick="window.open(this.href);return false; nebo http://www.knuth.cz/basic-170-super.html" onclick="window.open(this.href);return false; , to by ti rozměrově nevyhovovalo (je velikostí dost podobný tomu od bernardů)?
Osobní zkušenost nemám*), ale předpokládám že by fa. Knuth srágoru se svým logem na trh nepustila (na rozdíl od Promy atd. které jde o kvantitu za co nejnižší cenu).

*) Někde jsem ho tu zahlídl, že ho někdo má.
... už jsem to našel :) http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=111 ... 79#p168879" onclick="window.open(this.href);return false; tak mu napiš o reference.
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
sisi
Příspěvky: 346
Registrován: 11. 10. 2013, 7:49

4. 5. 2015, 10:17

Proč někdo jen z Prahy a okolí. Je to blízko tomu rozumím, ale při investici nad 100k, tak třeba 100 nebo 150 km to přeci stojí zato. Proma je ta nejhorší varianta. Je také většinou nejlevnější (moje zkušenost s vrtačkou, ale je to věc názoru). Většina lidí se tu ptá co si vybrat aniž by napsal na co a jak často stroj bude užívat (taky neplatí, že hobík je jako hobík), a ozvou se většinou ti kteří pracují u stroje každý den a mají pravdu. Pokud se někdo živí obráběním, tak nemůže čínu hodnotit jinak. Už nikdo kdo chválí staré stroje (rozhodně jsou nesrovnatelně lepší) neřekne kolik času věnoval jejich repasi a kolik ho to stálo. Většinou si to dělají sami a tak čas nepočítají a už vůbec nemluví o tom, že to umí a pak někdo kdo začíná nemá šanci si takovou opravu udělat sám. Trochu mě překvapuje, když si někdo stěžuje, že dodavatel mu slíbil kovová kola v převodovce a pak tam byl plast. Proč to nehodí dodavateli zpět. Je to klamavá reklama nebo podvod. Než uděláš definitivní rozhodnutí tak si napiš na papír co budeš dělat a z čeho, jak velké věci chceš dělat, jak často budeš soustružit (každý den nebo jednou za měsíc?) a jestli chceš aby si stroj na sebe vydělal. Pak se můžeš rozhodnout aniž bys byl moc zklamaný co ten stroj umí. Tak to je můj názor.
Krása pomíjí, blbost je věčná
j-k
Příspěvky: 160
Registrován: 9. 4. 2014, 3:50

4. 5. 2015, 10:45

Šířka od deklu po páčky ovládání 770mm
Délka 1850mm, počítej více na otevření deklu kol a vysunutí koníka
Víška 1250mm
Limity, tím mám na mysli třeba to , že bych nedal kalené materiály jako na SUI 32. Maximálně beru špónu 3mm železa. Upichování má teké své limity, ale to dost závisí na noži. Koník postrádá tuhost těžších strojů a podobné je to i s nožovkou, nikoli však kritické. Dá se na tom obstojně dělat. Záleží na tom jakou máš představu o tom co to má splňovat. Třeba setrvák z traktoru do toho nedáš :D .
Po měsíci práce na tomto soustruhu jsem se rozhodl, že bez měniče tro není ono a tak jsem ho obsadil 2,2kw Danfossem a hned se dělá lépe. Noniusy jsou dosti nepochopitelně dělené po 0,04, tak se musí stále počítat. Proto uvažuji o změně noniusů či instalaci digi odměřování.
Ten Knuth je asi z jedný linky, jen je asi o chlup zkrácený. Usuzuji podle nižší váhy o 50kg a uváděné kradší točné délce. Jinak je shodné ovládání....atd. Jo a má menší výkon motoru já mám 1,5kw, místo 1,1.
drobicek
Příspěvky: 62
Registrován: 3. 5. 2015, 2:06

4. 5. 2015, 11:05

to Francotirador - nevíš náhodou ceny?
to SISI - OK platí po středních čechách,ze zoufalství dojedu kamkoli
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

4. 5. 2015, 11:20

drobicek píše:to Francotirador - nevíš náhodou ceny?
Tak to nemám tušení.

PS. Ještě jsem narazil na tenhle http://www.comev.eu/en/mt/mt-models-180 ... 0p-220-260" onclick="window.open(this.href);return false; vypadá to zajímavě, hlavně není to čína, ale ..... nejkratší verze má o 10 cm víc než u těch co si tu dával jako příklady, takže je otázkou jestli by si na něj měl ještě místo.
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
drobicek
Příspěvky: 62
Registrován: 3. 5. 2015, 2:06

4. 5. 2015, 1:00

to Francotirador - těch 10cm si umím představit upravením zdiva,problém je pořád s tou cenou,všude to tají.....
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

4. 5. 2015, 1:48

drobicek píše:to Francotirador - těch 10cm si umím představit upravením zdiva,problém je pořád s tou cenou,všude to tají.....
Cože....? Oni ti odmítli odepsat na tvůj dotaz na cenu zboží (nebo ti dokonce odepsali, že ti cenu nesdělí)?
A obě dvě firmy, to se mi nějak nezdá :roll:
Vydrž, podle mě posílají odpovědi (nabídky) ručně - tak ti nepřijde automatická odpověď ihned jako z klasického e-shopu, ale třeba až za den dva.

PS. Jinak já beru velikost soustruhu podle max. vzdálenosti mezi hroty (celková délka může být větší než o těch 10 cm).
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
drobicek
Příspěvky: 62
Registrován: 3. 5. 2015, 2:06

4. 5. 2015, 8:50

Cože....? Oni u zboží které prodávají nemají cenu?ale i tak super soustruh
drobicek
Příspěvky: 62
Registrován: 3. 5. 2015, 2:06

4. 5. 2015, 9:35

ten KNUTH BASIC PLUS vypadá nadějně,jak poznáte že to není opravdová pravá čína?odkud tedy je?
Uživatelský avatar
martasg1
Sponzor fora
Příspěvky: 1868
Registrován: 17. 12. 2010, 3:42

4. 5. 2015, 9:35

drobicek píše:Předběžně,pokud mi ho nikdo nerozmluví mám vybraný tento,co vy na to?
http://shop.boukal.cz/kovoobrabeci-stro ... odmer-400v" onclick="window.open(this.href);return false;
To snad ne? Oni už si za ten čínskej hoby šunt dovolí říct kilo? Měl jsem přesně tohle doma Bernardo profi 700, kupoval jsem to v Německu ve 2013 za 1500EUR s 125 univerzálkou. Dělalo to kužely - špatně posazený vřeteno. Když jsem to rozebral byla na loži nacákaná barva a na tom posazený vřeteno :) Tak jsem to očistil a ani pak to nesedělo. No a když jsem vypláchl odevšad čínskou vazelínu byly všude vůle. Ložiska ve vřeteni vůle v desetinách (při zkoušce pákou), neseděla příruba na vřeteni (vůle dvě desetiny v házivosti). Neni k tomu ani žádný příslušenství - hned aby člověk dokupoval čtyřpaknovku, lunety, otočný hrot apod.

Pokud chceš vyhazovat peníze do kanálu tak kup něco u Boukala. Podle mě je to šunt za peníze profi. A Boukal jeden velkej-malej překupník čínskýho šrotu. O službách a domluvě u pana Boukala nemluvě. Raději jsem jel tehdá nakonec do Německa 350 km a i tak se mi to cenově vyplatilo. Zboží skladem - typický problém českého překupníčka. Vše na objednávku. V DE vše skladem co mají v katalogu. Ale i tak už bych čí%nana v této kvalitě Bernardo nechtěl. Už jsem ho střelil... a jsem rád že jsem ušetřil čas nad opravami.
nejlepší kamarádi: HSC Schaublin, chat GPT 3.5
drobicek
Příspěvky: 62
Registrován: 3. 5. 2015, 2:06

4. 5. 2015, 9:40

to martasg1 souhlas,jezdím do německa dost často a jsem VELMI spokojený,ale máme do nich opravdu ještě dalekoooooo
drobicek
Příspěvky: 62
Registrován: 3. 5. 2015, 2:06

4. 5. 2015, 9:42

to ALL - co znamená Soustruh s vodicím a posuvovým vřetenem?není 1.1KW motor na soustruh dost málo?je asynchronní nebo ne?
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

5. 5. 2015, 6:52

Už jsem se o tom tu zmínil. Říká se tomu také vodicí a tažná špindle, nebo tyč. Pokud je posuv řešen pouze vodicím šroubem, tak to má spoustu nevýhod. Většinou se musí měnit ozubená kola pro změnu posuvu, ( je velký rozdíl, jestli máme posuv 0,08mm/ot. nebo 2 mm) šroub a matka se nerovnoměrně opotřebovává a tím se u závitů ztrácí přesnost. Pokud je posuv řešen vodicí tyčí, tak se pohyb přenáší přes převody prostřednictvím pastorku a ozubeného hřebene a vodicí šroub není použit. Používá se jenom na řezání závitů. V tomto případě opotřebení nemá vliv na přesnost. Přepnutí "druhu posuvu" se provádí přehozením pák na zámkové desce. Pochopitelně konstrukce stroje je složitější a stroj je tím pádem dražší. Výrobci ve snaze po zlevnění a zjednodušení výroby vypustí důležité komponenty, které mají dobré soustruhy, jako je nortonka, vodicí špinle, spojka a další. Tím se mašina přesune do jiné kvalitativní kategorie, ovšem s cenou to bývá trochu jinak. :)
Ještě bych zmínil jednu možnost, která se občas vidí a to je vodicí šroub s drážkou, která umožní posuv prostřednictvím hřebene. Moc takových soustruhů se nevidí.
www.mosaznevyrobky.cz
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“