Stolní soustruh, výběr

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
give
Příspěvky: 10
Registrován: 26. 2. 2012, 10:59

1. 7. 2012, 8:51

Přistup k soustruhu mám, možná by se i nějaký materiál našel.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

1. 7. 2012, 9:46

Základním kamenem toho soustruhu je FRÉZOVANÉ lože. Pokud nekoupíš soubor dílů na dokončení, nemá smysl se do toho pouštět, za předpokladu že nemáš přístup do vybavené dílny. Jeden soubor byl nedávno na aukru, jeden se objevil před rokem tady.
Per aspera ad astra
Petr Bratřík
Příspěvky: 150
Registrován: 30. 1. 2010, 8:18

1. 7. 2012, 9:52

profor píše: To asi nebude brand quantum nebo optimum, ze jo? Protoze tam byla vsechna kola od zacatku kovova.
NE, BLBOST. Optimum i Quantum je pouze přibližně o desítku a víc dražší standardní čínský shit včetně všech bolestí a neduhů které popisují majitelé těch ostatních značek, jiný rozdíl než cena a hlavně reklama tam není. Třeba na tomhle: http://www.bow.cz/produkt/3420553-stoln ... 550-400-v/" onclick="window.open(this.href);return false; je první kolo taky z plastu ( i když mě taky před koupí samozřejmě z BOW obelhali, že jsou kola kovová úplně všechna), v mém případě nepřežilo první spuštění soustruhu ( který byl podle tvrzení v protokolu, dodaného se soustruhem, ve firmě BOW před prodejem řádně zkontrolován a odzkoušen).
profor
Příspěvky: 48
Registrován: 5. 5. 2010, 12:53

2. 7. 2012, 1:09

[quote="Petr Bratřík"]
NE, BLBOST. Optimum i Quantum je pouze přibližně o desítku a víc dražší standardní čínský shit včetně všech bolestí a neduhů které popisují majitelé těch ostatních značek, jiný rozdíl než cena a hlavně reklama tam není. Třeba na tomhle: http://www.bow.cz/produkt/3420553-stoln ... 550-400-v/" onclick="window.open(this.href);return false; je první kolo taky z plastu ( i když mě taky před koupí samozřejmě z BOW obelhali, že jsou kola kovová úplně všechna), v mém případě nepřežilo první spuštění soustruhu ( který byl podle tvrzení v protokolu, dodaného se soustruhem, ve firmě BOW před prodejem řádně zkontrolován a odzkoušen).[/quote]

Tak to jsi mel asi smulu nebo ja stesti. Mam D210x400 bez varia (to mi nedoporucili (jak uz jsem tu nekde psal) - ze se sere - a s otackami bez varia si vystacim.
Jinak mam vsechna kola opravdu ocelova - jen jsem spocital dalsi pro opravdu jemny posuv (0,05mm/ot) a Tumlik mi je vyrobil. Jen jsem musel udelat kapsu na kryt, aby se mi tam vesla a byla zakrytovana (2x110z).
Co se tyka cistoty - cely jsem jej po prevzeti doma prohledl a nikde zadny pisek a nic. Premeril jsem dle predavaciho protokolu a sedi to...
Jen - jak tu nekdo uz psal - k posuvovemu sroubu je vhodne dodat loziska. Cena byla 25kKc vc. DPH. Soustruzim na nem v cinzaku ve 4.p. a sousedi neslysi ani prd.
Pro kamarada jsem delal kuzel z austeniticke nerezi o prumeru 70mm a zadny problem ani u vetsi (na tento typ soustruhu) spony. Obecne nemam v cinske vyrobky moc duveru, ale tento kus mne opravdu nadchnul. Dela to, co ma dostatecne presne, zbytecne nehluci, jen samozrejme clovek musi pocitat s tim, ze prace na nem neni nejrychlejsi kvuli potrebe prehazovani remenu pro zmenu otacek a predlohovych kol pro zmenu posuvu (ale nerezu ruzne zavity nozem tak casto, aby mi to vadilo a jak uz jsem take psal - posuv pouzivam jen na zavity a na posledni sponu, jinak vse v ruce). Zivit by se tim clovek nemohl, protoze vyse popsane zdrzuje, ale pro hobby ucely k nezaplaceni. :)
Dokonce se mi moji stupiditou podarilo najet nozem do univerzaly (nepozornost pri volbe smyslu otaceni, kdyz byl nuz u univerzaly) - tim bych se chlubit nemel - ale chci tim demonstrovat, ze ani po tomto incidentu neni hnuto s presnosti - energii odsral nuz a delena matice se proste rozpojila.
Tak nevim... Nechci tu obhajovat cinany - co jsem se bavil s robokopem a cetl tu na foru, tak jsou s nimi bohate negativni zkusenosti (sam upravuju asisti frezku a ta chce opravdu hodne zasahu), ale tenhle soustruh je fakt v pohode. Rozhodne nechci pochybovat o Tvych zkusenostech, jen proste nechapu, co se s BOW deje.
Asi jdou jako vsechno do kopru.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

2. 7. 2012, 6:48

Za sebe můžu doporučit:
http://www.toolscb.cz/cz/e-shop/479839/ ... darma.html" onclick="window.open(this.href);return false;
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

2. 7. 2012, 10:53

profor píše:Tak nevim... Nechci tu obhajovat cinany -
Ne? A to já se jich rád zastanu! :wink:
Jsem čistokrevný hobík, nestrojař, celoživotní zaměstnanec jen průměrně placený, dnes již na odpočinku. Moje strojky a nářadí využívám jen pro sebe (moje hračky), pro dům a zahradu, občas i pro pár nejbližších kamošů. Hádám, že dnes již víc jak 2/3 všeho co v baráku mám, je zboží vonící Asií. Kdybych se orientoval jen na věci made in jurop či júesej, neměl bych skoro nic. Nezaplatil bych je.
Konkretně moje Siegy (S3 a X2 klony Asist) se před několika lety dostaly ze Šanghaje ke mně na stůl do Babic francolocco za necelých 20 tis. - za oba dva dohromady :!: . :D S plastovou převodovkou jsem soustružil ještě před dvěma týdny, frézka na jejich zničení stále čeká. Ano, setiny na obou strojích honím obtížně .... ale PROBOHA!!! za takové prachy? Cirka 1000 dolarů? Kolik je výrobní cena? Kolik přijde doprava přes půl světa? Kde jsou marže všech překupníků? Zisk? Tohle nechápu. Nebo snad jeden příklad? Onehdá jsem potřeboval udělat nový výfuk k mé Mary Loo. Sice nestandardní, ale porád vlastně to je jen díra obalená plechem! Práce na 3 dny, když to moooc přeženu. Pokud se se mnou klempíři kolem Brna (svorně poplakávající nad špatnými časy) byli ochotni o zakázce vůbec bavit, tak jim výfuk "vycházel" na 15-25 tis. Pár kilometrů za hranicí vlasti naší milované mně ho Polák udělal za 200 euro a děkoval mně. Kolik by náš strojní zámečník (neřku-li továrna) "počítal" za výrobu kopie mého Asista? Si netroufám ani odhadnout. :roll: 8500 Kč co mě stál ? :mrgreen: :mrgreen: Tak taková cena zakázky - ta by mě též rozesmála. :lol: Ano, trochu se ty moje Siegy viklají :wink: a občas potřebují přitáhnout pár šroubků. Jistě, jdou resp. musí se dle potřeby více i méně složitě upravit vylepšit, přestavět. Jsou jednoduché, malé, lehké a tudíž i nepříliš tuhé a všechno na nich udělat nejde, ale i v originálním stavu NEJSOU NEPOUŽITELNÉ!!! A i kdyby mě snad někdy skutečně nasr..., odnesu je vlastnoručně do popelnice a ... žádná fin. škoda nevznikne. Už si svoje odpracovaly a do důchodu se evidentně nechystají, přežijí mě. Pro obyčejné hobíky na celém světě je pan Majian (nebo jak se to česky píše?) skutečným biblickým spasitelem. Bez něj by jsme měli hov.. a ne lehce dostupný stolní soustruh.
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Petr Bratřík
Příspěvky: 150
Registrován: 30. 1. 2010, 8:18

2. 7. 2012, 2:51

profor píše:... Jinak mam vsechna kola opravdu ocelova .....

Hele, nevylož si tohle prosím nějak špatně, ale někdo kecá - buď ty a nebo celá slavná Hanácká BOW. Mě totiž z BOW pak tvrdili, dušovali se atdatd. že VŠECHNY stolní soustruhy které kdy prodávali a prodávají, mají bez výjimky to první kolečko, do kterého zabírá kolo na vřeteníku plastové. Podívej se prosím tě ještě jednou, jen kvůli mě prosím, zajímá mě to totiž. Na hřídeli vřetena by mělo být kolo kovové a to další, které do něj zabírá musí být prý vždy z plastu, aspoň tedy podle nich. Zkus to třeba magnetem. Díky.
A ten D210 - 400 jsem pak asi před rokem a půl prohlížel v Praze v Bauhausu,měli ho tam vystavenej a bylo na něm to první kolečko plastové totiž taky.
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

2. 7. 2012, 3:31

Můžu potvrdit co říká Petr Bratřík. Mám z BOW stejné informace.(jedno kolo plastové). Ale možná byli výjimky .
Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

2. 7. 2012, 6:36

Ano jedno kolo je plastové-teda spíš takový věneček na ložisku. Můžeš ho tam dát, a taky nemusíš, dodává se s tím ještě jedno kolo kovové a to můžeš použít místo plastu. Jinak s tím plastovým jedinej problém-svlíklo se z ložiska- loctite to pojistil. Mám D210-400 a spokojenost.
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
give
Příspěvky: 10
Registrován: 26. 2. 2012, 10:59

2. 7. 2012, 6:52

Můj sem je si vyrobit soustruh. Mám 2 vyhlédnuté: konstrukci Vávra zde http://www.vavra-soustruhy.cz/album/pho ... g00003-jpg" onclick="window.open(this.href);return false; , nebo z urob si to sám tento http://www.c-n-c.cz/download/file.php?id=2982&mode=view" onclick="window.open(this.href);return false; . Jsem začátečník, a tak se mi zdá konstrukce Vávra jednodušší.
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

2. 7. 2012, 8:31

Nezapomeň, že soustruh může být také velmi nebezpečný, zvláště vlastní konstrukce,pokud neznáš problematiku točivých strojů.A tak závěrem mě jen napadá " KOMU NENI RADY, TOMU NENI POMOCI. Hodně štěstí!
Petr Bratřík
Příspěvky: 150
Registrován: 30. 1. 2010, 8:18

2. 7. 2012, 8:31

Kilovolt píše:Ano jedno kolo je plastové-teda spíš takový věneček na ložisku. Můžeš ho tam dát, a taky nemusíš, dodává se s tím ještě jedno kolo kovové a to můžeš použít místo plastu. Jinak s tím plastovým jedinej problém-svlíklo se z ložiska- loctite to pojistil. Mám D210-400 a spokojenost.
Správně, je tam plast a to, že mají stolní soustruhy Optimum od BOW všechna kola kovová je lež jak věž. Ty jejich soustruhy jsou totiž kromě barvy podle mě ze stejné fabriky, naprosto identické a to včetně kvality, jako ostatní číňani nabízení různě po internetu a v kutilských supermarketech. Jediný rozdíl který jsem našel je barva, nápisy v češtině a pak hlavně cena.
To stejné kovové kolo tam ale není navíc, je tam kvůli levým závitům - obrací se jím směr, používal jsem ho taky místo plastového když jsem třičtvrtě roku čekal na vyřízení reklamace od BOW.
Taky jsem se soustruhem už docela spokojený, když jsem ho odpískoval, poladil a seřídil podobně jako ti, kteří si číňana koupili v baubau, od poláků ap. Kdybych o něj přišel, koupil bych asi znovu ten samý, vyhovuje mi, ale už v žádném případě od BOW. Možná jsem měl s nima smůlu jen já a nikdo další, ale mě to tedy stačilo a doporučit je fakt nikomu nemůžu.
rogi
Příspěvky: 238
Registrován: 23. 5. 2010, 7:47
Bydliště: SK, pri TRNAVE

2. 7. 2012, 10:43

myslím že tie čínske sústruhy nerobí jedna fabrika i keď sa podobaju, mám promacky SPB-550 a tam sú všetký ozubene kolesa kovové, z ozubených kolies čo sú na rezanie závitov som si dopočítal stúpania ktoré nie su ani uvedené v základe. Spokojnosť, ak by čínania požili kvalitnejšiu oceľ bolo by to OK, ale na domáce opravy mne osobne to stačí, TOSacký sústruh by som nemal kam dať, i keď rád by som takú mašinu chcel :wink:
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

3. 7. 2012, 12:06

Miltech píše:Nezapomeň, že soustruh může být také velmi nebezpečný, zvláště vlastní konstrukce,pokud neznáš problematiku točivých strojů.A tak závěrem mě jen napadá " KOMU NENI RADY, TOMU NENI POMOCI. Hodně štěstí!
Ano, panu kolegovi není líto práce na výrobě vlastního soustruhu, ale je mu zatěžko si přečíst alespoň dvě stránky textu směrem zpět v tomto vlákně. Jen doplním, že pokud nekradeš tak ten vyrobený v žádném případě nebude levnější, než koupený číňan, nebo starší tovární!
Per aspera ad astra
profor
Příspěvky: 48
Registrován: 5. 5. 2010, 12:53

3. 7. 2012, 4:47

[quote="Petr Bratřík"][quote="profor"]... Jinak mam vsechna kola opravdu ocelova .....[/quote]
Hele, nevylož si tohle prosím nějak špatně, ale někdo kecá... Podívej se prosím tě ještě jednou, jen kvůli mě prosím, zajímá mě to totiž. Na hřídeli vřetena by mělo být kolo kovové a to další, které do něj zabírá musí být prý vždy z plastu, aspoň tedy podle nich. Zkus to třeba magnetem. [/quote]

Neboj - nevykladam si to nijak spatne... :) Nicmene magnetem zkouset nemusim - poznam ocel od plastu. Navic jsem si s tim hral dost. To kolo je opravdu ocelove. Nicmene mne zaujalo to, co psal Kilovolt a mam to obracene. V bednicce mi dodali skutecne plastove kolo jako prislusenstvi - pro rezani levych zavitu (coz jsem zatim nepotreboval) a pod vretenem mam kolo ocelove.
Pokud tvrdej, ze tam to plastove byt musi, tak nevim, proc by melo - ani jako strojar a byvaly konstrukter, ani jako clovek, ktery na tom soustruhu uz neco udelal a je bez problemu... :) Takze pokud ti tam vadi to plastove, tak si ho jen prohod za to kovove... Zjevne to nedela problem. Jen by mne zajimalo, proc si lidi od BOW mysli, ze to musi byt tak, jak ti rikali a potom, kdo mi ho prohodil... :D
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“