Stolní soustruh, výběr

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

5. 2. 2012, 8:30

David123 píše:A co nějakou Octavii :-)
Je to opravdu těžké, nezbyde mi nic jiného než sledovat inzeráty a doufat že někdo prodá něco za rozumné peníze.
Doufat? Anoano!

Proste, a dostanete; hledejte, a naleznete;
tlučte, a otevře se vám.
(Lk 11,9.13)

Mnooo, promiň, ale myslím si, že nejdeš schůdnou cestou. Můžeš sice doufat,´jak pravil a radí sv.Lukáš, zázraky se prý dějí stále, alealeale... MN80ky ve slušném stavu a za lidový peníz z pultu i z podpultu již dávno zmizely. Za dvacet táců Ti jí nikdo nedá, ani kradenou, leda její vrak. Co mám Asista, už to tak moc nesleduju, ale v relaci Tvých tisíců Kč nenajdeš něco jiného než čínu.
Není pravda, že Trabant nejezdí, není pravda, že Sieg nesoustruží. Zadej si je do gůgla nebo jůtubu a bleskově zjistíš, že jich je plný svět. Je jedno, zda je na nich napsáno Proma, Bow, Grizzly aj.aj.aj., jsou všechny stejné! Desetitisíce jejich majitelů na nich už dávno úspěšně a za lacino točí. To je jen taková tradiční čecháčkovká manýra, porád všechno kritizovat, hledat všude hnidy a pseudodůvody proč to a ono nepůjde a k tomu vzdychat "to by bylo, kdyby bylo". Hodně lidí (i z tohoto fora!) doma Siega má.Možná nad ním někdy trochu bručí, ale všichni soustruží! Zeptej se jich, jestli Ti za 15000 svoji Promu prodají, co si o ní myslí třeba Potravina? :wink: Na tu naší modelařinu a tedy i ty Tvoje disky a osičky je i hodně rozvrzaný Sieg ažaž! Víš, kdyby ty čínské minisoustruhy opravdu byly tak hrozné, jak se v Čechách a na Moravě vykládá, nemohla by SHANGHAI SIEG MACHINERY CO., LTD. existovat ani půl roku. Ano, C3 je malý a má "jenom" 40 kg. Zato si ho ale můžeš hned zítra ráno koupit, přenést do paneláku a večer už si vesele - jak zde řekl kolega - "říznout do masa". :mrgreen: Ovšem znovu Ti připomínám, že k "opravdovému soustružení" sám stroj naprosto nestačí a k účelné exploataci nemalé investice do stroje, budeš potřebovat hromadu dalších věcí náročných na další nemalé finance, na prostory a možná i shovívavost sousedů. :(
Chceš skromný seznam potřebných doplňků, nezbytných nástrojů a základních měřidel vyjmenovat? :roll: Bude dlouhý, ale co bych pro Tebe neudělal, byl jsem v naprosto stejné (až na ty prostory) situaci jako Ty .... Štěstí a výhoda je, že to všechno potřebné Ti zbyde v dílně i kdybys snad po čase potřeboval a měl mašinu větší.
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

5. 2. 2012, 8:40

se Holzmann ED 400 FD zkusenost nikdo nema?

Obrázek

Technické údaje stolního soustruhu ED 400 FD:

Výkon motoru (S1 100%) [W]: 600
Napájecí napětí [V] / [Hz]:230 / 50
Vzdálenost hrotů [mm]:400
Výška hrotů [mm]: 105
Točný průměr nad ložem [mm]: 210
Točný průměr nad supportem [mm]: 110
Šířka lože [mm]: 100
Průchod vřetene [mm]: 20
Kužel vřetena [mm]: MK 3
Rozsah otáček (plynulá změna) [U.min-1]: 50 ÷ 2 500
Podélný posuv [mm.ot-1]: 0,1 / 0,2
Metrické závity [mm]: (18) 0,5 ÷ 3,0
Palcové závity [TPI]: (8) 9 ÷ 44
Posuv pinoly [mm]: 70
Kužel pinoly: MK 2
Rozměry stroje (š x h x v) [mm]: 930 x 390 x 370
Hmotnost [kg]: 70
David123
Příspěvky: 14
Registrován: 30. 1. 2012, 10:16

5. 2. 2012, 8:52

Co budu tedy k soustružení potřebovat.
Dáte pár odkazů? Je mi jasný že nože a co dál?
Chtěl bych vědět co budu potřebovat a kolik vyjde příslušenství
I kdybych teoreticky vzal toto

Soustruh http://www.toolscb.cz/cz/e-shop/376463/ ... m300e.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Nože http://shop.boukal.cz/nastroje/soustruz ... mm-v-sade/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://shop.boukal.cz/soustruznicke-noz ... a-38-kusu/" onclick="window.open(this.href);return false;
Co dál, něco abych mohl vrtat nebo dejte nějaký odkaz abych si to spočítal, nějaký ten základ
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

5. 2. 2012, 9:02

Čínský výrobce je tentýž, od kterého bere i BOW, proto ta podobnost. Pokud se někdo rozhoduje koupit malý čínský soustruh, tak tento má širší lože a širší (nebo delší) suport což zlepšuje tuhost. Zamykání koníku pákou je také značnou výhodou.Ložiska na šroubech a tak není co dodělávat či vylepšovat. OD BOW je podstatně levnější. (ED 400 )
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2012, 9:07

napada me

sklicidla na vrtani, male od 0 a vetsi na velke vrtaky
luneta
sada vrtaku a navrtavaky
ty noze taky radeka a neco do diry
brusku s obyc a dia kotoucem
radlovaci kolecka
casem uzivis vymenny drzaky na noze aby jsi nemusel porad podkladat

a na dalsi milion veci jsem zapomel
jen tenhle vycet je skoro za 20 000
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2012, 9:23

lorch píše:Trochu si připlať a kup si MN 80, nechá se sehnat i v slušném stavu kolem 20 000 Kč, jen musíš chvilku shánět. Všichni ho tu znají, netuším proč ti ho ještě nedoporučili. Je to taková česká legenda.
Nedoporučil, protože se mi nechce veřit, že by bylo možné za 20k koupit MN80 v dobrém stavu.
Pokud by se ti to náhodou podařilo, poklekni, poděkuj svatému Erasmovi, patronu soustružníků a všem se nám tady pochlub, že jsi sehnal super stroj, který pro mnohého zůstane jen nesplněným snem :-)
Aleš Procháska
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

5. 2. 2012, 9:44

David123 píše:Co budu tedy k soustružení potřebovat.
Dáte pár odkazů? Je mi jasný že nože a co dál?
Chtěl bych vědět co budu potřebovat a kolik vyjde příslušenství
I kdybych teoreticky vzal toto

Soustruh http://www.toolscb.cz/cz/e-shop/376463/ ... m300e.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Nože http://shop.boukal.cz/nastroje/soustruz ... mm-v-sade/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://shop.boukal.cz/soustruznicke-noz ... a-38-kusu/" onclick="window.open(this.href);return false;
Co dál, něco abych mohl vrtat nebo dejte nějaký odkaz abych si to spočítal, nějaký ten základ
Koukni ještě na stránky http://www.unimax.cz" onclick="window.open(this.href);return false; tam je taky soustruh i příslušenství a pak http://www.satrade.cz" onclick="window.open(this.href);return false; což je nastupce Promy.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2012, 9:49

Je to pět let zpátky co jsem koupil jednu MN80 za 20k bez stolu, fotku jak vypadal když jsem to dovezl radši nebudu ukazovat :lol: :lol:
hrůza a děs, těch hodin než jsem to komplet vyčistil, překytoval přelakoval, přebrousit na magnetce lože, atd. atd. udělal komplet nový zvětšený stůl který se dá ovšem dát klidně jako kus nábytku do obýváku nebudu ani počítat :wink: . pak jsem se nějak zasekl a od tý doby leží rozebraná do šroubku nachystaná ke složení u mě ve fajnové dílně :D kdo byl u mě tak ji určo viděl :lol: :lol:
Mimochodem byl u mě onehdá jeden pán co za ni dal 70k, po GO se vším všudy..chybělo mu jen pár koleček :lol: :lol:

Pokud vím tak v původním dotazu bylo že má tazatel 15kilo vaty :wink: takže tam těch možností zas tolik není, tak docela pochybuju, že půjde do soustruhu za 70litrů :D ale já se k tomu nebudu moc vyjadřovat, protože bych mohl být osočen z podjatosti :D :D

Engeneer: Jinak nápad udělat copy it right toho schaublina by se mě docela zamlouval :lol: :lol: dám si to dlouhodobého plánu další pětiletky :lol: třeba nějakej seženu :D
tohle by mohlo být ze schaublina ne?
P1070561.JPG
P1070559.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
chemic
Příspěvky: 216
Registrován: 8. 9. 2011, 5:50

6. 2. 2012, 3:01

mozna jsem mimo ale mel jsem udelany soustruzek dle pana vavroucha ts nejaky cislo asi vic jak dvacet let delal jsem na nem chvilemi vylozeny prasarny ale byl jsem spokojeny protoza byl takrka za darmo kdyby na nem byl menic otacek tak by to byla spica dle me pro modelarinu byl idealni uz ho tady nekdo zkritizoval ale ja byl spokojeny
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2012, 3:05

kdyz jsme u toho koukal jsem jak hodinari obrabi na soustruhu a delali to jak truhlari kudlu oprenou a v ruce vytaceli osicky ke koleckum, dopasovavali a znova tocili zadne suporty zadne pevne upnute kudly a jak jim ty hodiky panecku behaj dodnes presne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2012, 3:29

chemic: Tu TS201 (číslem si nejsem jistý) jsem měl také. Konstrukce to byla velice zajímavá a byl jsem si pro ní přímo u autora/výrobce ....... což byl také velice zajímavý pán. Pro modelářské použití to opravdu použít šlo, kdyby to dělal někdo s pořádným vybavením, tak to chodilo ještě lépe. Nakonec jsem to prodal v zánovním stavu včetně příslušenství jako odvalovka, frézovací přípravek a podobně to celé za pár tisíc. Došel jsem k názoru, že potřebuju něco většího a tužšího a tak jsem si místo toho koupil svou první SV18 :-)

Pěkná MN80 byla nedávno na aukru, armádní uloženka prý jenom 1 hodinu v provozu. Vyvolávací cena 39 000Kč, ale nesledoval jsem to, tak netuším kam se to vyšplhalo.

NeoSchaublin ........... stejně jako tumlík bych to dal do plánu na příští pětiletku, ale tomu nápadu určitě fandím. Jenom toho Schaublina 70 doma nemám, abych z něj mohl sejmout tvar ...........docela rád bych věděl jak složité by bylo udělat odlitky na nová lože, hned bych si to odlévání někde nechal nacenit.
hellboy
Příspěvky: 40
Registrován: 10. 1. 2010, 9:50
Bydliště: Třinec

6. 2. 2012, 4:06

to: oscar
Mám přesně ten samý ale s označením WM 210 V jsem s mím pro hoby spokojen co by tě zajímalo?
lorch
Příspěvky: 36
Registrován: 3. 6. 2009, 3:22
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2012, 4:49

Nedoporučil, protože se mi nechce veřit, že by bylo možné za 20k koupit MN80 v dobrém stavu.
Pokud by se ti to náhodou podařilo, poklekni, poděkuj svatému Erasmovi, patronu soustružníků a všem se nám tady pochlub, že jsi sehnal super stroj, který pro mnohého zůstane jen nesplněným snem :-)[/quote]


Byla to dřina, ale povedlo se mi to, sice to trvalo skoro dva roky, ale dneska mám MN80 téměř nepoužívanou, včetně skoro kompletního příslušenství a nestála mě zdaleka ani těch 15000 Kč. Děkovat nikomu nebudu, protože to nebyla žádná náhoda, dva roky jsem seděl denně u inzerce a jezdil a jezdil.....
http://www.truhlarime.cz/ - web zaměřený na ukázky truhlářských postupů, výrobků naší dílny, vysvětlení použití různých druhů nářadí, nabídky truhlářských kurzů a mnoho dalšího
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2012, 4:58

lorch píše:
Nedoporučil, protože se mi nechce veřit, že by bylo možné za 20k koupit MN80 v dobrém stavu.
Pokud by se ti to náhodou podařilo, poklekni, poděkuj svatému Erasmovi, patronu soustružníků a všem se nám tady pochlub, že jsi sehnal super stroj, který pro mnohého zůstane jen nesplněným snem :-)

Byla to dřina, ale povedlo se mi to, sice to trvalo skoro dva roky, ale dneska mám MN80 téměř nepoužívanou, včetně skoro kompletního příslušenství a nestála mě zdaleka ani těch 15000 Kč. Děkovat nikomu nebudu, protože to nebyla žádná náhoda, dva roky jsem seděl denně u inzerce a jezdil a jezdil.....
Blahopřeju, to je skvělý výkon :-)
Aleš Procháska
lorch
Příspěvky: 36
Registrován: 3. 6. 2009, 3:22
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2012, 5:17

Blahopřeju, to je skvělý výkon :-)[/quote]

Dík, taky jsem řešil dilema jestli čínana nebo něco jiného, kamarád mi řekl at si koupim Mn 80, kouknul jsem na fotky /do té doby jsem nevěděl co to vůbec je/ a měl jsem jasno že chci jen Mn 80 a nic jiného. Za dva měsíce volal jestli chci starší MN 80 za 16000, tak jsem jí vzal, byla z roku 1958, totálně vychozená a bez příslušenství, něco jsem se na ní naučil a pak chtěl začít shánět příslušenství. Když jsem začal počítat kolik mě to příslušenství bude stát když to koupím po kusech od překupníků, tak jsem šel do kolen a tím to všechno vlastně teprve začlo a díky tomu jsem našel i tohle forum.
http://www.truhlarime.cz/ - web zaměřený na ukázky truhlářských postupů, výrobků naší dílny, vysvětlení použití různých druhů nářadí, nabídky truhlářských kurzů a mnoho dalšího
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“