Stihackovo CNC

fotky našich strojů, aneb co máme doma
stihacka
Příspěvky: 131
Registrován: 19. 1. 2012, 3:06
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

7. 3. 2013, 9:36

Video z dalšího postupu. Zítra ještě přidám nějaké fotky.

http://www.youtube.com/watch?v=g_CFZYOZ ... re=mh_lolz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

8. 3. 2013, 10:46

Trošku to vohul, ne? :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
stihacka
Příspěvky: 131
Registrován: 19. 1. 2012, 3:06
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2013, 7:22

Rychlost je cca 2m/min, 3m/min jsou ještě bez prolémů. ale při 4m/min už osa Z a občas i X ztrácí kroky, pravděpodobně to bude omezením proudu do motorů a celkovým doladěním nastavení. Důležitá je výměna čínského vedení na Xku za vedení 25 Bosch-Rexroth, usazení stolu, osazení něktěrých koncáků... Ještě je potřeba vymyslet kam dám koncáky na osu Z a dodělat zpevnění této osy. Taky jeden z problémů jsou kleštiny do té Narexky, origo je jen 6 a 8, ale koukal jsem že tvarově podobné má Kress, tak budu muset zjistit jestli nejsou stejné.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2013, 9:28

Ahoj
Gratuluji k mašince vypadá festovně. Měl bych dotaz k "vůli" na vřetenu. Jakou může mít takový robustní stroj když při tlaku na vřeteno sčítám "chyby" ve všech osách?
Hrozně by mě to zajímalo udělat takové měření kdy upnu do vřetena kulatinu na ni dám hodinky (ty chytím na stůl) a zkusím na ni tlačit silou přibližně jako při obrábění (třeba 5kg :D ) v ose x i y a třeba i z.

Nikdy jsem s lineáry nepracoval a tak mě pořád udivuje jaká tuhost se s tím dá udělat i na takto složitém ramenu.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
stihacka
Příspěvky: 131
Registrován: 19. 1. 2012, 3:06
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2013, 3:19

Tuhost cele sestavy jsem jeste nezkousel, ale schvalne to zkusim a dam vedet.

Edit: tak jsem zkusil dat hodinky na stul a merit portal a zatlacit, je tam vykyv cca desetinu sem a desetinu tam, neco podobneho je pokud merim od stolu na osu Z. Nedokazu posoudit jestli to je ok, ale nevim jak to zmenit, takze to pro moje ucely bude muset byt ok. Kdyz se ale podivam na ruzne jine konstrukce domacich cnc tak verim ze to ok bude
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2013, 5:45

stihacka píše:Tuhost cele sestavy jsem jeste nezkousel, ale schvalne to zkusim a dam vedet.

Edit: tak jsem zkusil dat hodinky na stul a merit portal a zatlacit, je tam vykyv cca desetinu sem a desetinu tam, neco podobneho je pokud merim od stolu na osu Z. Nedokazu posoudit jestli to je ok, ale nevim jak to zmenit, takze to pro moje ucely bude muset byt ok. Kdyz se ale podivam na ruzne jine konstrukce domacich cnc tak verim ze to ok bude

Je to OK
Nemůžu najít ten odkaz :( , ale nějaký nadšenec co udělal již desítky CNC strojů psal že do 0,2mm je to tuhé pro obrábění čehokoliv včetně železa. (samo že záleží na velikosti třísky)
Taky s takovou tuhostí se dá počítat s přesností na setiny, což u některých konstrukčně lehkých strojů je nesmyslný parametr.
Blahopřeji
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

10. 3. 2013, 8:32

nebyl ten nadšenec Pupák? u něj bylo všechno super a skvělý.. do té doby než jsem si ten zázrak koupil.. pokud se někomu klepe vřeteno o 2desetiny tak se s tím možná obrábět ocel dá, ale na úkor fréz a přesnosti spíš nepřesnosti.. a určitě bych to alibisticky netvrdil jako dogma..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2013, 10:02

Tak zpět, mystifikace z mé strany = omluva.
Ono to je úplně jinak a já nad tím málo (vůbec) přemýšlel :oops:

Usilovně jsem pohledal a konečně našel ty stránky http://www.cnc-hobby.cz/
Zmínka o tuhosti je zde http://www.cnc-hobby.cz/cnc1.htm a píše se tam " výchylka při změně směru síly F1 nepřesáhla 0.02 až 0.05mm na konci nástroje "

Asi jsem měl nějaký výpadek zdravého rozumu díky že jste mě Vaší odpovědí usadil zpět do reality.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2013, 10:17

takze to byl on
tam si neber prilis vzor
ono je to celkem pekne pro oko ale reakce lidi co si masinu koupili si tu muzes dohledat a uvidis
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

10. 3. 2013, 12:40

No na těch stránkách jsou jeho prvnotiny, dnes už je snad na trochu vyšším levelu, než tenkrát. Znám člověka, co jeho stroj používá na frézování duralovejch forem pro babyplast a je spokojenej. Dál neznám moc lidí, co by bylo schopno postavit pětiosé CNC jako on. Takže klidně inspiraci od něj čerpejte. Jen si musíte uvědomit, že jeho stroje jsou převážně určené na frézování dřeva, plastu a slitin hliníku. Ne na ocel. Chtete li obrábět ocel, je nejjednodužší cesta koupit klasickou frézku a osadit jí motorama.
Dál zde probíraná tuhost stroje 0,2mm při ručním zatížení vřetene silou odhadem 200N zcela odpovídá použité konstrukci a nebude se moc lišit od ostatních zde prezentovaných CNC strojů. Takže bych byl v klidu, frézovat se na tom určitě dá.
stihacka
Příspěvky: 131
Registrován: 19. 1. 2012, 3:06
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2013, 1:55

Díky za další info. Osobně si myslím že ta tuhost je ok, ocel na tom dělat nebudu, maximálně nějaký pokus. Také jsem přišel na další problém a to je už vzpomínané neuložení šroubu u motoru do ložiska na ose X, to bude opravdu nutnost, protože při vyšších rychlostech se tam šroub třepotá jak kus hadru a navíc se mi pravděpodobně povolila ta hliníková spojka a při změně směru je vidět že se motor otočí druhým směrem ale šroub zabere se zpožděním. Takže tam udělám domeček na ložisko a stočím průměr na šroubu, na ostatních osách to nevypadá na problémy, takže tam to zatím nechám.
pajda
Příspěvky: 170
Registrován: 19. 3. 2010, 8:38
Bydliště: Hradec Králové

15. 3. 2013, 2:14

Ahoj, chtěl bych se tě zeptat na ty koncáky/referáky co vidím na fotkách - to jsou ty indukční z CNCshopu? Zajímaly by mně u nich dvě věci

1) jestli mají skutečně(nebo odhadem) tu přesnost/opakovatelnost 0.01mm
2) jestli právě to uložení, kde předmět nad snímačem "přejíždí" nějak tu opakovatelnost nezhoršuje? Totiž viděl jsem tyto snímače montované hlavně tak, že předmět k nim "dojíždí", tj. když se něco po.. tak do snímače bouchne.

díky za postřehy.
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

15. 3. 2013, 2:49

Ahojky ,
indukční spínače mají obecně lepší opakovatelnost najetí a životnost než mikrospínače kde se unaví pružina s kontaktem :D :P
Vyrábí je dnes kdejaká firma s velice podobným sortimentem ,tyhle jsou "Sick" s konektorem M12 .
Přejezd okolo je lepší než dojezd na ....=bouračka ,platí to i pro koncáky .
THK na jejich originálních kompletních pojezdech mají ještě gumové bloky jako dorazy .
Koncové vypínače jsou "Telemacanique" ,opěr docela standardní od kde koho .
stihacka
Příspěvky: 131
Registrován: 19. 1. 2012, 3:06
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2013, 2:54

Tohle jsou Balluff, M8, zatim je nemam zapojene, ale dam vedet az je zprovoznim.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2013, 4:33

Žádný indukční snímač nebude mít přesnost v 0,01mm. Je poměrně hodně závislý na teplotě, použitém materiálu a stárnutí.
Pokud bude mít doma pořád stejné podmínky je tam přesnost určitě vyšší než v garáži s velkou změnou teplot.

Správně se to řeší tak, že indukční snímač posuvu sepne a na šroubu je ještě kolečko s clonkou a snímačem který při otáčení sepne taky. (U inkrementálního snímače je to výstup Z)
Princip pak funguje že nejdříve sepne posuvný snímač (hrubé určení pozice) a pak se čeká na natočení šroubu a sepnutí druhého snímače (jemné určení pozice) - opakovací přesnost je daná přesností rotačního snímače a průměru clonky.

Například při nepřesnosti spínače třeba 0,5mm a stoupání šroubu 4mm
Spínač 1 sepne +/-0,5mm a clonka je dole - nastává její otáčení a spíná spínač 2 opět +/-0,5mm. Ten je umístěn ve vzdálenosti od osy šroubu 25mm a tedy nepřesnost snímače +/-0,5mm udělá nepřesnost na posuvu 0,025mm.

Pokud spínal spínač 2 s opakovatelnou přesností +/-0,1mm bude zastavení s přesností 0,005mm.
Přílohy
snímač.jpg
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“