Stihackovo CNC

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

15. 3. 2013, 4:44

Spínač 1 sepne +/-0,5mm a clonka je dole - kde se bere ten předpoklad "a clonka je dole"? To je přece náhodná funkce (poloha clonky, když sepne spínač 1) a Imho to bude vyladěný tak, aby ve středu přesnosti spínače 1 byla clonka spíš nahoře, ne?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2013, 5:15

Asi jsem to napsal trochu zamotaně.
Prostě někdy sepne 1 a clonka se musí nastavit tak, aby při sepnutí spínače 1 byla mimo spínač 2, následně dojde k natočení pozice pro spínač 2.
Vzhledem k přesnosti spínače +/-0,5mm a posuvu jedné otáčky clonky 4mm se to nastavit dá lehce.

Základ je neseřídit spínače aby spínali zároveň. Musí spínat kousek od sebe.

Já takto pozicuji manipulátory standartně je to výhozí funkce každé čítačové karty do PLC. Pozice pro nulování se bere nahrubo indukčákem a na přesno se dotočí inkrementálem. Výstup Z dá právě jen jeden puls na otáčku.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
pajda
Příspěvky: 170
Registrován: 19. 3. 2010, 8:38
Bydliště: Hradec Králové

15. 3. 2013, 8:47

díky za postřehy a důkladný rozbor s pěkným obrázkem :) odnesl jsem si z toho toto(kdyžtak mne opravte)

1) samotný indukční snímač coby reference není žádná výhra ve srovnání s "lepším" mechanickým spínačem?
2) pro další zvýšení přesnosti tedy potřebuji buď enkodér s dráhou Z (indexace = 1puls na otáčku), nebo alespoň tu clonku s dalším indukčákem? Kde dosažení ref. polohy je pak signalizováno log. součinem obou snímačů?

.. ta clonka (i se snímačem) k montáži na hřídel/šroub se dá někde normálně koupit?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2013, 9:09

jeste lepe se to dela tak ze ten hrubej snimac zpomali posuv z rychloposuvu na nejakou nizsi rychlost vhodnou pro hledani toho snimace
hledani toho snimace zacne az ten hrubej snimac prejede tu svoji narazku tj. je s rezervou zpomalenej na spravne rychlosti

+ referuje to rychleji a presneji
- potrebujes dva vstupy v systemu, a slozitejsi sekvenci pro ref. v systemu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2013, 9:38

robokop píše:jeste lepe se to dela tak ze ten hrubej snimac zpomali posuv z rychloposuvu na nejakou nizsi rychlost vhodnou pro hledani toho snimace
hledani toho snimace zacne az ten hrubej snimac prejede tu svoji narazku tj. je s rezervou zpomalenej na spravne rychlosti

+ referuje to rychleji a presneji
- potrebujes dva vstupy v systemu, a slozitejsi sekvenci pro ref. v systemu
Ano takto je to lepší.
Pokud je však systém dostatečně rychlý můžou se spojit sériově = čeká se pouze na hranu pulzu. (Důležité je najíždět jen z jedné strany)

Koupit? Proč?
Stačí třeba do kolečka pro ruční posuv zavrtat železný váleček cca 1-2mm vystrčený ven. Ten potom snímat senzorem. Možností je hodně.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
stihacka
Příspěvky: 131
Registrován: 19. 1. 2012, 3:06
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2013, 11:25

Tak jsem to trošku zkoušel, opakovaně jsem nechal homovat a na portále jsem měl opřený hodinky, ta přesnost je v několika stovkách, takže pro takovýhle stroj maximálně dostačující.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

16. 3. 2013, 8:29

stihacka píše:Tak jsem to trošku zkoušel, opakovaně jsem nechal homovat a na portále jsem měl opřený hodinky, ta přesnost je v několika stovkách, takže pro takovýhle stroj maximálně dostačující.
Zkus dát indukčák do lednice, namontuj a pak testuj postupně než se ohřeje. Případně mu pomoct fénem :)
Nikdy jsem neměl důvod to zkoušet tak nevím jakou chybu může v takovém rozsahu teplot hodit (vím že taky záleží na výrobci a typu)

Pokud bude OK/KO je to dobrá informace aby si člověk nelámal hlavu nebo na to myslel.

PS: Doufám že nevadí když mám takové praštěné požadavky :roll:
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

16. 3. 2013, 9:06

smazano, uklik jsem se :)
Naposledy upravil(a) Kvako1 dne 16. 3. 2013, 9:15, celkem upraveno 1 x.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

16. 3. 2013, 9:14

Cjuz píše:
stihacka píše:Tak jsem to trošku zkoušel, opakovaně jsem nechal homovat a na portále jsem měl opřený hodinky, ta přesnost je v několika stovkách, takže pro takovýhle stroj maximálně dostačující.
Zkus dát indukčák do lednice, namontuj a pak testuj postupně než se ohřeje. Případně mu pomoct fénem :)
Nikdy jsem neměl důvod to zkoušet tak nevím jakou chybu může v takovém rozsahu teplot hodit (vím že taky záleží na výrobci a typu)

Pokud bude OK/KO je to dobrá informace aby si člověk nelámal hlavu nebo na to myslel.

PS: Doufám že nevadí když mám takové praštěné požadavky :roll:
Proč bys to prosím tě dělal ? ty máš frezku v lednici ? nebo ve spalovně? pokud tam máš rozdíl teplot třeba 30 stupňu ,léto/ zima, tak ti je skoro jedno jestli referuješ na setinu. ten šroub ti bude roztažností dělat vedší bordel než to čidlo... chlapi neblbněte tady :)
ja měl na frezce koncaky nejdřív mechanické omron, teť to postupně mením za indukčáky baluf . na obou referuju do 2stovek..
na ty naše šudlaldla to uplně stačí. stejně referuješ jednou na začátku a pak už nereferuješ.. nebo referujete častějí ?
nějak mi to nedáva smysl..
pajda
Příspěvky: 170
Registrován: 19. 3. 2010, 8:38
Bydliště: Hradec Králové

16. 3. 2013, 9:52

stihacka píše:Tak jsem to trošku zkoušel, opakovaně jsem nechal homovat a na portále jsem měl opřený hodinky, ta přesnost je v několika stovkách, takže pro takovýhle stroj maximálně dostačující.
Kvako1 píše:ja měl na frezce koncaky nejdřív mechanické omron, teť to postupně mením za indukčáky baluf . na obou referuju do 2stovek..
na ty naše šudlaldla to uplně stačí.
díky všem za postřehy a měření, pro moji "další" mašinku mi takováhle přesnost vyhoví také :)
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

16. 3. 2013, 10:56

Kvako1 píše: na ty naše šudlaldla..
Hele aby se někdo neurazil, myslím že většina má k tomu svému citový vztah :D
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

16. 3. 2013, 2:47

jj to mi povidej :D polovička už nekdy bručí jestli občas dojedu aj kůli ní domů. nebo jestli jezdím jenom kůli mašince :D

jinak ty mechanické měním jenom kůli velikosti. potřeboval jsem zvědšit rozjezd. jinak bych je neměnil.
stihacka
Příspěvky: 131
Registrován: 19. 1. 2012, 3:06
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

17. 3. 2013, 8:45

Tak jsem před chvílí otestoval všechny koncáky a homovací snímače a funguje to všechno dobře. Akorát je mi divný že při nezapnutým pc se mi spustí vřeteno, čekal bych že to bude všechno mrtvý.
stihacka
Příspěvky: 131
Registrován: 19. 1. 2012, 3:06
Bydliště: Mladá Boleslav
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2013, 9:13

Další postup, svaření rámu pod stroječek a přesunutí na místo kde nepřekáží, vytvoření roletek pro ochranu lineárů, trochu toho natírání...
Obrázek
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

2. 6. 2013, 12:03

stihacka píše:Další postup, svaření rámu pod stroječek a přesunutí na místo kde nepřekáží, vytvoření roletek pro ochranu lineárů, trochu toho natírání...
Tedy, já udělat takový stroječek, tak ho vystavím v obýváčku a nestrkám ho do sklepíčku ! Tak kromě roletek tam ještě přidělej deštníček, kdyby náhodou prasknul ten odpádeček :lol:
Mini soustruh SC-4
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“