Konstrukce CO2 Laseru od A po Z

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2015, 11:50

Tak a je tu další video, tentokrát jsou to nějaké dodělávky, pak zapojení vody a následné vyslání prvního paprsku :).

https://www.youtube.com/watch?v=aZlEdgy ... e=youtu.be
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 225
Registrován: 22. 8. 2007, 12:51
Bydliště: Zlín

16. 2. 2015, 2:03

Já to větsinou ladím na kousku plexi ,ono to vytaví kolečko ale nezakouří to zrcátko .

Jak je dobré chlazení určuje přímo životnost trubice .Při vyšších teplotach se prý začne kazit ta náplň v trubici. Ikdyž u hodně lidí co jsem viděl 40W strojek chladila pouze kbelíkem s vodou bez radiátoru .
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 225
Registrován: 22. 8. 2007, 12:51
Bydliště: Zlín

16. 2. 2015, 2:26

Číňani prasíjou připojení trubice všelijak ,dávají tam čokolády atd. Dát tam krokosvorku mě nenapadlo ,dobrý nápad . :)
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2015, 9:53

No mě teď odešel regulátor napětí na 12V k vodní pumpě, tak dnes nebo zítra příjde nový lepší vzorek :). Nějak mi nedošlo, že kldyž všechno mám na 24V, tak bych i vodní pumpu mohl pořídit na stejnoou voltáž :-D. Stane se. Jinak jak to příjde, tak budu ladit onu opto cestu. snad se zadaří. s tím plexi to zkusím. Taky se mi nechce zas... zrdcádka. Jinak ty krokosvorky... uvidíme, jak se to sovědčí. Celý sem to natáhl do silikonové trubky, aby se to odstínilo od okolí a zatím to takto funguje. Co jsem zjistil, tak prout to nepřenáší nijak velký, tak by to mohlo stačit.
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2015, 10:42

A nyní bych Vás drahá komunito požádal o pár rad s problémy, na které jsem během stavby, oživování a rozcházení narazil ale doteď nedořešil. Tak pokud mi poradíte, tak bych byl moc rád.

1. Kdo používáte DSP AWC-608 s LaserCAD V7.09: Co a proč nastavit u parametru TTL Level? Chápu, že top souvisí s průběhem signálu, ale co se používá na co? Kdy nastavim High a kdy Low level effective?
[img]
Výstřižek.PNG
Výstřižek.PNG (4.12 KiB) Zobrazeno 6946 x
[/img]

2. Obdoba u hodnoty PWM Frequency? Zase, je mi jasném, že to určuje počet pulsů , ale jak to ovlivní výsledem a případně životnost trubice, nebo její funkčnost? Předpokládám, že čím vyšší hodnota bude nastavena, tím bude třeba gravírování hezčí.... Nebo ne? Nevím.

3. Proč se nastavuje Minimální a maximální výkon trubce MaxPower, MinPower?

4. Jak máte vyřešen Air assist. Někde tady na fóru jsem se dočet, že je vhodné mít alespoň 3bary. Čím aůe takovej tlak generovat v dostatečné kvalitě?

5. Jaká je maximální povolená teplota trubice? Nekde jsem našel že do 40°, je to tak? A čím máte hlídanou teplotu vody, případně, jestli máte nějakou zpětnou vazbu do RS?

6. Čím máte hlídanej prutok vody? A kde to pořídit?

7. Jaký vliv má ohnisková vzdálenost čočky na řezání? Předpokládám, žím větší ohnisková vzdálenost, tím rovnější řez by mohl být nez podkosu? Je to tak?

8. Kde sehnat to zapráskaný pletivo na stůl (honeycomb nebo alternativu někde v ČR) :/.

Snad vše. Díky za případné rady. Já jdu zatím zadeklovávat :)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6946
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

17. 2. 2015, 11:44

ahoj , na hlídání průtoku bych koupil tohle : http://aukro.cz/ard3-27-senzor-prutoku- ... 84354.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 225
Registrován: 22. 8. 2007, 12:51
Bydliště: Zlín

17. 2. 2015, 3:58

uvedený řídící systém jsem viděl jenom letmo, takže neporadím.

3.to hlidaní výkonu bych řekl že trubice jede správně až od určitého výkonu ,takže minimání výkon chápu ,maximální snad jedině že by byl zdroj silnější jak trubice.

4. já mám připojený standartní tlakový vzduch přes redukční ventil pro ofuk

5.teplotu nehlídám ,chladím co to dá :)

6.průtok hlídám něčím takovým
http://www.ebay.com/itm/Vertical-Horizo ... 1363835590" onclick="window.open(this.href);return false; je to jazýčkový kontakt s magnetem

8.zatím jsem nenašel zdroj v CZ :( je to v podstatě technoogická ptákovina používaná hodně v leteckém průmyslu
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

17. 2. 2015, 9:07

ale kulový, prútokáč postavíš na jednom MHB 4011 plus cca třech tranzistorech.
Pokusím se to najít, někde to tu mám hotové ještě v jednom vzorku.
teď půjde jen o to, jak jsem to "vysochal", protože schéma budu muset vykrást z DPS. ale třeba to zapojení někde najdu

p.s.
původně to bylo určeno jako průtokový spínač ohřevu vody (tedy funguje to stále), ale...

ALE...
mladej ( :rofl: ), blbej, a halovy prvky mi nic moc neříkali...
původně to jelo na optice, dnes už to mám na "halovkách", tedy úspora poloviny součástek (proudový zdroj pro optiku atd...)

je to hnus, velebnosti, sejmuto mobilem, nic moc snímek
hnus.jpg
ale, funguje to

pokusím se pohrabat ve svých sešitech, nebo to reasembuju z tý desky
BTW, tohle je ještě optická verze, další deska je poloviční, a jede na halovce, ale to bych musel vykuchat laser, a na to není postor. to raději reasmbluju tu desku :)

toho tyrystoru na konci se nelekej, spíná to ( i tenhle vzorek) 220V (dnes i 230V :D )

p.s.
neděs se těch součástek, tohle jsem vymysle, když se o "smd" jen mluvilo :D
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

19. 2. 2015, 12:31

Dík za reakce. Ještě bych potřeboval ale vědět, ty hodnoty nastavení u RS. Jinak ohledně toho průtoku jsem začal uvažovat, že si vyrobím neco svého. Komůrku s vrtulkou a halovkou a případně i termistorem a budu to celé snímat někam do arduina a k tomu arduinu přihodím ještě hlídání teploty vody na vstupu, teplota vody na výstupu hlídání průtoku, a par dalších chujovinek co byse modly hlídat.

Jinak dnes mi došel konečně měnič k vodní pumpě, tak to tam hodím a hurá do nastavování.

Jinak ještě co dotaz k té ohniskové vzdáleností? někdo nějaké info?
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 225
Registrován: 22. 8. 2007, 12:51
Bydliště: Zlín

19. 2. 2015, 6:40

Ten průtokový sensor co jsem dal odkaz na ebay je jenom blbý magnet v nějakém plastu , který se v te trubičce zvedne nahoru při určitém průtoku. Snímá ho jazýčkový kontakt. Takže žádná elektronika ,napájení atd ( jsem sice elektronik ,ale jsem zastáncem jednoduchých řešení)

Takže jen pro kontrolu proudí / neproudí .Na moji čínskou bestii v pohodě stačí. :)
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2015, 7:57

Tome a jak máš teda řešené chlazení? Píšeš, chladit co to dá, ale co je dostačující? Porád si říkám, jestli je chladák nezbytností, nebo jestli by stačilo to honit přez nějakou nádobu,, do které by to přišlo přes chladič a pak to bylo třeba rozstřikováno na hladinu té nádrže, aby se to letem ještě ochladilo. Ale zatím nějakou ucelenou myšlenku nemám. Zatím je to tak, že mi jde do ka%ndáku s vodou hadice a z nic vede hadice druhá, tak jak je to na posledním videu.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

21. 2. 2015, 8:05

Já měl u 80W trubky jen velkou pixlu na vodu ( cca 500x500x700mm) a v ní čerpadlo do jezírka. V pohodě to uhladilo i několikahodinové řezání. Akorát v létě když bylo v dílně okolo 30° jsem si nebyl jistý, jaká tam je teplota. Nakonec jsem pro jistotu koupil celé chlazení a vím přesně kolik tam je stupnů a snažím se to udržovat do 28°.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

21. 2. 2015, 8:31

taky se přidám k lubošovi...
tu čajnu co tu mám (40W), dělal jsem kolečka z 2mm filcu na šachový figury, voda se docela ohřála během půl hodiny na cca 38°C (jel jsem tak na 25W), docela pruz...
takže na benzínku pro led, nasypal do kýble a jel dál.
Koupil jsem na vrakárně výměník topení z nějakého fiata, 4 ventilátory z kompu, od té doby OK.
Fakt to chce chladit při větším provozu, jinak tu "rouru" brzy odepíšeš

já si vyrobil něco podobného z plexiku, kde mám dva magnety, a z venku halovku a tu destičku...
nebo koupit tohle a prosvítit to ledkou a na druhé straně snímač.
netočí, nejde laser :D
prutok.jpg
to arduino je kanon na vrabce, na to stačí trocha logickej švábů

p.s.
sic jsem hledal zapojení té desky, ale nenašel...
je to jen blbej snímač otáček, co nabíjí kondenzátor a ten drží otevřenej tranzistor, co ovládá triak.
netočí se, nejsou impulsy, nenabíjí se kond, nesepne tyrystor...

zkusím to zapojeni disasemblovat z té desku, co jsem dříve uvedl
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

21. 2. 2015, 9:08

Jo jo v létě jsem tam dolejval ledovou vodu, pak jsem tam dal chladič z klimatizace a na něj ventilátor. Nakonec jsem ale kvůli místu koupil chlazení z cnc.inshopu. Ukazuje teplotu, kontroluje tlak i průtok a mám klid. Kámošovi jedna trubka praskla když mu přestalo chodit čerpadlo a druhému praskla když měl v dílně jeden den -20° a zamrzla mu v ní voda :-)
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

21. 2. 2015, 10:36

mám mašinku v teple, a nádobu na chladící kapalinu níž než trubici, jak jsem koukal, tak voda z trubice vyteče, ale tohle je dobrej poznatek, pokud selže topení, trubice v hajzlu... :(
luboši díky
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“