Konstrukce CO2 Laseru od A po Z

a dalsi nekonvencni metody obrabeni a deleni
Odpovědět
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 225
Registrován: 22. 8. 2007, 12:51
Bydliště: Zlín

22. 2. 2015, 7:24

Mám teďka feliciový výměník na topení a na něm počítačový 120mm ventilátor na chlazení vody . Je to jen 40W laser a řežu drobnosti. Ta vrtulka je také dobrý nápad oproti tomu sensoru co mám. Jde lépe nastavit hlídání úrovně, případně měřit a zobrazovat další čísla pro rozptýlení obsluhy :) . Ten můj sensor je jenom teče / neteče .
Osobně si myslím že když to máš tak krasně zpracované tak si to zasloží buď hotové chlazení jak má luboš ,nebo vyrobit něco podobného .
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6946
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

22. 2. 2015, 8:52

nějak nechápu proč se stím snímačem průtoku chcete vyrábět když stojí 160kč http://aukro.cz/ard3-26-senzor-prutoku- ... 57596.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

22. 2. 2015, 11:27

To: Tomáš Svoboda
pokud tvá reakce byla na mně,
já něco podobného vykrouhal z 15mm plexiku, osadil dva malé neodymi, celé to zapatlal nějakým lukoprenem a z venku mám halovku vykuchanou z větrákuu z PC. Když není voda, nesepne zdroj pro Laser (fotku neudělám, musel bych odstavit mašinu od zdi, je to uvnitř před trubicí).
To že voda teče vidím, průhlednej kýbl od něčeho na praní (obsah cca 8l), zabavil jsem mojí lepší polovičce, ale těch keců kolem toho :D


To: packa
prodejci jsem poslal dotaz, jaký to má výstup, od něj bez reakce, a já to nenašel...
a navíc tohle mám už nějaký ten týden, co laser dorazil
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 225
Registrován: 22. 8. 2007, 12:51
Bydliště: Zlín

22. 2. 2015, 1:06

to Hades :

Dívám se do toho popisu na aukru , tipuju výstup jak mají počítačové ventilátory na snímání otáček .Ale opravdu jen odhad ,stránku má pěknou barevnou nic neříkající :)
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

22. 2. 2015, 1:16

No díval jsem se na ten chlaďák z CNC šopu, ale upřímě řečeno, tak trochu mi příjde, že to není nic jinýho, než pasvní chlazení průtokem přes deůší hliníkový trubky, který jsou obukovaný a čerpadlo a průtokáč. Nepříjde mi, že by to byl klasickej výměník jak v ledničce a nepříjde mi to ani asi uplně nezbytný, aby to chladilo vodu na 5 stupňů, jak chlaďák k bečce. Tak trochu uvažuju, že bych vzal již zmíněný chladič z feldy (440kč v elitu), arduino s LCD + snímače teploty (400kč, arduin několik nevyužitejch mám), průtokáč za 100 z ebay, na chlaďák 4 ventilátory 120 s regulací otáček (4x 120kč) a bude. Myslím že to může dát dohromady slušnej chladič, kterej by bez problémů mohl uchladit na pokojovou (okolní) teplotu, což by mohlo pro tu CO2 troubu stačit. A ještě to bude s plným konfortem, kdy uvidím na LCD jak teplotu na vstupu, tak na výstup, a tím, že tomu budu nastavovat požadovanou teplotu, tak ventilátory povalí buď víc nebo míň v závislosti na aktuální teplotě.

Nebo kdo máte ten chlaďák z cnc šopu, nekoupali jste dovnitř, jestli tam je ještě i kompresor na nějaký chladivo s výměníkem?

Pokud ne, tak mi, že za zedenáct, co za to chcou, udělám takový chlaďáky 4 :-D.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6946
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

22. 2. 2015, 1:17

je tam halovka , takže výstup ttl , jen nev ím kolik impůlzů na otáčku to dá , ale to je vcelku jedno
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

22. 2. 2015, 1:18

Tak jsem na to aukro koukal a příjde mi, že mu tam nějakej popis trochu chybí. Jen napsaný, použítí a popis zařízení na základě názvu inzerátu :mrgreen: . ALe stejně to bude to jak říkáte + - S
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

22. 2. 2015, 1:19

CO jsem kde našel, tak většinou dva impulzy. Asi kvůli vyvážení :)
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

22. 2. 2015, 1:43

To: JohnyDeath
to je to, co jsem už napsal... kanon na vrabčáka, to arduino...
tohle zvládne i blbej "šváb 2917" za pár korun (já tenkrát nahodil 4011, bo nic lepšího za komančů nebylo, a 4011 byl naprostej úlet, v tej době).
U průtokáče stačí stav "jede/nejede", nepotřebuju měřit otáčky a průtok l/h.
Nejde voda, Laser nazapne, jde voda, zapne, to stačí, stejně "tou trubkou" neprotlačíš víc, než dá čerpadlo (u mne cca 35l/h).
Jde spíš o to, aby se voda neohřála, bo pak blbě chladí (v létě, jak jsem psal, kostky ledu...), proto chladič...

Jinak souhlasím, až si pořídím "pořádnej Laser", tak osadím chlazení i s průtokem a čidla budou kontrolovat jak průtok, tak i teplotu kapaliny a vlastně i pořádnej chladič k tomu bude potřeba (nejlépe mrazák, co má luboš)

To: Tomáš Svoboda
jasně, taky jsem hledal další parametry, no nenašel (a to si o sobě myslím, že se umím "strýce googla" dobře zeptat), i když taky mi tu občas napovíte to správné "keywords"

To: packa
to je "fuck", kolik to dá impulsů, hlavně že jsou a na tom jede i ta má "zprasená" deska
JohnyDeath
Příspěvky: 122
Registrován: 11. 9. 2012, 6:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

22. 2. 2015, 2:28

lubos píše:Já měl u 80W trubky jen velkou pixlu na vodu ( cca 500x500x700mm) a v ní čerpadlo do jezírka. V pohodě to uhladilo i několikahodinové řezání. Akorát v létě když bylo v dílně okolo 30° jsem si nebyl jistý, jaká tam je teplota. Nakonec jsem pro jistotu koupil celé chlazení a vím přesně kolik tam je stupnů a snažím se to udržovat do 28°.
Mimochodem jaké jsi teda pořídil? A je to s výměníkem jak lednička? Nebo jen chladič s vrtulou a displayem?

To: Hades - No průtok regulovat nehodlám. Jediný co chci regulovat tak jsou otáčky ventilátorů na chladiču. Jinak Asi všechny součástky na tom tvém zapojení moc dobře poznávám , ale doba, kdy jsem si s nima tykal je dlouho pryč :). Pro mě je teDˇasi schůdnější to arduino, nebo obecně nějakej atmel, do kterýho si nahážu co potřebuju. Je mi jasný, že to je trochu jiná dimenze mít procál na takovovuhle "blbost" ale jak říkám asi mi je toto bližší a spíš si s tím poradím, než vymejšlet, jaký pasivní součástky naskládat k nějakýmu švábu. Jinak s 4011 sem taky cosik bastlil :))). Kdysi


jo a jinak to co tu dal Pecka, tak to je do kávovaru na trubičku 3mm.
http://www.ebay.com/itm/DC-5-24vb-Coffe ... 0952065691
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

22. 2. 2015, 3:04

jasně, já to chápu, vono napsat pár řádků programu je snažší.
ale řeknme si upřímně....
dát 5-ti kilo za arduino a nebo dvacku za 2917-ku je trochu rozdíl....
s Arduinem uřídíš raketoplán :D zatímco ta 2917 je fakt jen jednoúčelovka (o 4011 ani nemluvě, bo jich mám plný šuple).
No a mně šlo o jednoúčelovku, než abych "zatlouk" to pětiilo, když už to bylo vyrobený v šupleti
Jasná, Arduino, ale to pak můžu vyházet z Laseru tu zatracenou chajnu, a celý to tím Arduinem honit, mno, možná bych na tom byl líp :D

na regulaci větráků kašli, žeň je co to de, "studená roura" je k nezaplacení
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6946
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

22. 2. 2015, 3:10

v mynulém odkazu jsem dával tento snímač a ten je na 1/2 trubku , to by mělo stačit : http://aukro.cz/ard3-27-senzor-prutoku- ... 84354.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

22. 2. 2015, 3:35

to neřeš, 1/4 OR 1/2, co nedá čerpadlo, to neuchladíš :D

BTW na "čajnách" jsou IMHO 1/4, takže "vocogou"....
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 2. 2015, 9:16

Hades píše:... dát 5-ti kilo za arduino ...
Trochu OT v tomto vlákně, ale snad to moc nevadí.
http://www.aliexpress.com/item/New-Atme ... 38141.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Za tyhle prachy se to už dá použít i k řízení splachování na záchodě.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

22. 2. 2015, 10:20

taky OT
Mex píše:
Hades píše:... dát 5-ti kilo za arduino ...
Trochu OT v tomto vlákně, ale snad to moc nevadí.
http://www.aliexpress.com/item/New-Atme ... 38141.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Za tyhle prachy se to už dá použít i k řízení splachování na záchodě.
Mexi, to bych si snad naprogramoval nejen na splachování, ale i na utírání.... :D

ber reálnou cenu tady u nás, pod 500 nekoupíš a ne každý tu nakupuje z venku, takže se držme při zemi.
bohužel, to co jinde koupíš za 1 korunu, tady v čr seženeš za 5 korun
(viz má poznámka o zrcátkách do laseru, u nás jedno za 1200.- zvenku za ty prachy dostaneš čtyři)
Odpovědět

Zpět na „plazma plyn voda laser EDM“