CNC z "polymerbetonu"

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Unix
Příspěvky: 31
Registrován: 18. 10. 2007, 2:50

16. 12. 2013, 10:16

Zdravím všechny příznivce stavby cnc hejblat.
I když jsem ve svých příspěvcích na tomto fóru více než zdrženlivý, nedá mi to, abych Vám také nepředstavil jeden z mých posledních počinů.
Od roku 2000 (to jsem spáchal první kousek) jsem postavil spousty roztodivných pohybovadel, většinou pro modeláře a reklamky. Mimo různých předělávek klasického "Wabeco", nebo "Optimum" na CNC to ale stále byly jen "hliníkovky". Svůj účel plnily, ale já chtěl postavit mašinku s dostatečně velkou plochou pro obrábění, s možností obrábět i ocel a pokud možno co nejlevněji :lol: To bylo před pár lety, ale vzájemně se ty požadavky vylučovaly stejně jako dnes. Každý to sice podvědomě víme, ale v duchu se přesvědčujeme o opaku.
Začal jsem rozvahou nad konstrukcí a sbíráním informací o vhodných materiálech. Jako nejzajímavější mi vycházela minerální litina a polymerbeton. Nastalo období shánění a testování materiálů (nikdy předtím jsem si nemyslel, že existuje taková spousta různých pryskyřic a speciálních betonů). Míchal jsem různé směsi a zkoušel jejich vlastnosti zde oblíbenou "kelímkovou" metodou. Manželka už skoro zapomněla, jak vypadám, protože jsem z dílny nevytáhnul paty, až jsem byl přesvědčen, že se zadařilo !!! Nastala chvíle odlití prvního většího bloku. Forma z lamina byla brnkačka, separace rovněž a už jsem tam hrnul cca 80kg směsi. Vše vypadalo dobře až do chvíle, kdy jsem "to" vyloupnul z formy :oops: Bylo jasné, že kelímková metoda je na dvě věci, a ani jedna z nich není použitelná :oops: Nezbylo nic jiného, než začít téměř od znova, ale tentokráte s většími bloky. Lamino forma byla v tahu a při pomyšlení, že bych každý pokus dělal novou jsem to risknul a nechal jsem udělat ocelovou (na cenu se mne raději neptejte). Po laborování se separátory a odlití „několika“ bloků (pod hradbu do základů jsem jich pár schoval) se konečně začalo dařit a odlitky jsou, jak mají být. Jelikož jsem hned napoprvé vše nedomyslel, musel jsem ještě některé části formy nechat předělat.
Resumé:
1) dostatečnou plochu pro obrábění mám 600x 400mm Zetko jede 150 od stolu
2) obrábění oceli je taky v pohodě
3) postavit co nejlevněji – tak tam už se to tak moc nepovedlo, samotné testování materiálů bylo celkem nákladné, ale to se léty rozplyne v dalších vyrobených kusech. Zkušenosti jsou však k nezaplacení !

A samozřejmě se musím na závěr také pochlubit, protože ač jsem mašinku ukázal kolegům v „říši“ teprve před pár dny, mám už první objednávky :mrgreen: a to i přes tu "nehoráznou" cenu, která kupodivu vychází ještě o dost nižší než u nás prodávaná čínská šidítka. Krom toho mne jeden můj známý, jež kontroloval moje úsilí od počátků, přivedl na myšlenku ulehčit kolegům v našich krajích toužících po vlastním CNC, majících kutilské zázemí a nedostatek financí jejich cestu a nabídnout jim mašinku jako stavebnici, nebo pouze odlitý rám stroje. Uvidíme a čas sám ukáže, zda bude zájem.

Krátké videjko z testu je možné shlédnout tady:
http://youtu.be/C8vlOa2Y34s" onclick="window.open(this.href);return false;

Děkuji Vám za pozornost a nyní bych prosil pouze konstruktivní kritiku, neboť je stále co zlepšovat.

Evidentně jsem podcenil Váš zájem, tak abych nemusel na SZ odpovídat dokola na stejné otázky, budu zde doplňovat žádané údaje.

Rozměry odlitku: základna- 900 x 530 , výška s portálem 450mm , celková 740mm
Váha odlitků cca 120Kg
Váha komplet hravě přes 200kg
Motory na tomto stroji jsou 2F krokáče 3Nm (počítáno i s jinou konfigurací)
Ceny jsou na doptání, a závisí na konfiguraci.Samotné odlitky jsou rovněž k mání.

Na závěr ještě pár foteček.
Přílohy
PICT0442.jpg
PICT0431.jpg
PICT0423.jpg
PICT0420.jpg
PICT0417.jpg
Naposledy upravil(a) Unix dne 14. 12. 2014, 6:39, celkem upraveno 3 x.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

16. 12. 2013, 10:35

To je paráda. Gratuluju.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22402
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 12. 2013, 10:36

super pocin a vypada to dobre
urcite je co vylepsovat ale zveda to cenu a to spousta lidi neoceni

rozhodne se tomu da hodne pomoct hw interpolatorem
doporucuju zapujcit gravos a zapichnout primo do te oddelovaci desky
setup hotovy asi za minutu a bude to jezdit jeste o poznani lip a hlavne to bude spolehlivejsi bez problemu typu co za pocitac
proc mi nejede mach atd....
proste to z hobby produktu udela profi produkt

s tim machem to je takovy cinsky kseft
jak je to z baraku tak me to nezajima, hlavne ze jsou prachy na uctu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Unix
Příspěvky: 31
Registrován: 18. 10. 2007, 2:50

16. 12. 2013, 10:46

Já s machem nemám nejmenší potíže, ale s Mirkem už jsem ohledně armota, hardwaru a případné spolupráce hovořil, tak snad se zadaří :D Mám od něj sadu na testy a nevypadá to věru špatně.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22402
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 12. 2013, 10:53

mam to u nekolika klientu a nevim o problemech

nejlepsi je takovy system o kterem nevis :-D
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Gulliver64
Příspěvky: 459
Registrován: 1. 8. 2010, 7:52
Bydliště: Kuřim

16. 12. 2013, 11:01

jedním slovem NÁDHERA! gratuluji!
Modelová zařízení pro slévárny, hliníkové odlitky. První CNC frézka postavená v r.2003 ."Dřeváček" - r.2010. Zapřísáhlý uživatel MACH3 ver.2.63 .
Uživatelský avatar
ivčo
Sponzor fora
Příspěvky: 307
Registrován: 11. 2. 2007, 5:17
Bydliště: Slezsko

17. 12. 2013, 5:03

Vypadá to moc moc moc dobře, blahopřeji.
Ještě by to chtělo doplnit videa z obrábění, ale na to asi taky dojde.
Jinak doporučuji a plně podepisuji Robokopův příspěvek - GRAVOS - nejlepší je systém, o kterém nevíš, i když Guliver asi nebude souhlasit :-)
Provozuji na dvou mašinkách už ani nepamatuju jak dlouho, na té mladší je to už více než dva roky, třetí už čeká v šuplíku.
Kdy to bude v sekci prodej ???
Kontrolní otázka, soudruzi : kolik to váží ???
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2110
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

17. 12. 2013, 5:27

Nádherná profi mašinka
Počítáš ještě se zakrytováním lineárů a štoubů ?
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

17. 12. 2013, 7:27

Pěkný, moc pěkný, jen škoda, že vidíme jen nablejskanej stroj a pohyby na prázdno, co třeba natočit nějaký to pohodový obrábění ocele nebo aspoň blejsknout nějakej obrobek, šlo by? :) Ď, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Unix
Příspěvky: 31
Registrován: 18. 10. 2007, 2:50

17. 12. 2013, 11:46

ivčo píše:Vypadá to moc moc moc dobře, blahopřeji.
Ještě by to chtělo doplnit videa z obrábění, ale na to asi taky dojde.
Jinak doporučuji a plně podepisuji Robokopův příspěvek - GRAVOS - nejlepší je systém, o kterém nevíš, i když Guliver asi nebude souhlasit :-)
Provozuji na dvou mašinkách už ani nepamatuju jak dlouho, na té mladší je to už více než dva roky, třetí už čeká v šuplíku.
Kdy to bude v sekci prodej ???
Kontrolní otázka, soudruzi : kolik to váží ???
Videjka z obrábění existujou ještě z doby ranných zkoušek,kdy jsem testoval tuhost konstrukce,ale to není k publikování :lol:
Napovím: 3KW patkový motor na tvrdo namoutěnej na vřeteníku a v hřídeli na 2 červíky 10mm fréza, kterou ženu do nerezu...dooooost strašidelný, ale bylo to nutný a potřeboval jsem to hned.
Samozřejmě, jen co mi zase přijde do ruky slušný vřeteno, hned ho tam moutnu a něco spáchám.

Co se Gravosu týká, už jsem odepisoval i Robokopovi. Je to v jednání,ale není problém osadit mašinku tím, co si kdo bude přát.
Za tu dobu, co to dělám jsem vyzkoušel spousty HW a SW.Začínal jsem s dosáckým PC-NC, později NC-FRS-Win, WinPCNC, FreeMill, zkusil jsem EMC a ač ho tady dost odsuzujou, koupil jsem si i macha který mi slouží, jak má. Nic není dokonalé a každý systém má svoje pro a proti a je na každém, aby si vybral to, co mu nejlépe vyhovuje, nebo na co je zvyklý.

Kdy to bude v sekci prodej? Nevím,zatím jsem to nikde moc neprezentoval a už jsem pár odlitků pustil :D a mám i pár zájemců o komplet. Tím chci říci, že si zájemci mohou písnout a vždy se domluvíme na konkrétním rozsahu dodávky a ceně.

Na kontrolní otázku je doplněná odpověď v popisu. Odlitek 120kg, komplet cca 200Kg.
Unix
Příspěvky: 31
Registrován: 18. 10. 2007, 2:50

17. 12. 2013, 11:53

picom píše:Nádherná profi mašinka
Počítáš ještě se zakrytováním lineárů a štoubů ?
Původně jsem s tím počítal, ale vše je o rovnováze mezi potřebou a cenou. Nejlevněji vychází roletka z ocelového plechu, ale i tak je to otázka několika tisícovek. Uvidíme, jaké potřeby přinese čas.
garmont
Příspěvky: 149
Registrován: 14. 1. 2008, 8:30

17. 12. 2013, 12:49

vypadá to moc dobře. Jak jsou uchycené ty lineáry - v tom rámu jsou zalité nějaké závitové vložky?
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

17. 12. 2013, 12:53

... no tak to jsi mě nadchnul, dáš to sem jako by nic a rovnou hotové, nestačím se divit, krásný a vymyšlený stroj, navíc moje krevní skupina (pevný portál + pohyblivý stůl), já už mám svou skoro hotovu (hodně podobnou), proč jsi nepřišel před půl rokem, kdybych věděl do čeho jdu objednal bych rám raději u tebe ... pro zajímavost, na kolik by u tebe vyšlo jen tělo bez elektroniky, pohonů a příslušenství?

Jen tak dál, bohům jako ty držím pěsti i na nohou :wink:
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

17. 12. 2013, 1:49

Před mnoha lety jsem kreslil podobnou mašinku, jenom v tý jedný noze byla díra a v ní vřeteník pro soustružení. Chtěl jsem tenkrát použít posuv Y a Z na uchycení nožový hlavy a koník případně chytnout na stůl ......... Na týhle mašince by to mohlo být také docela zajímavé rozšíření. Možnost soustružení a 3osého rotačního frézování by to mohla pěkně rozšířit. Přece jenom každej nemá dost místa a dost peněz na víc mašin. Mělo by to svoje nevýhody, ale použitelný by to snad bylo.
Unix
Příspěvky: 31
Registrován: 18. 10. 2007, 2:50

17. 12. 2013, 2:02

garmont píše:vypadá to moc dobře. Jak jsou uchycené ty lineáry - v tom rámu jsou zalité nějaké závitové vložky?
V odlitku jsou zalité ocelové lišty do kterých jsou ještě po 50mm zatočený šrouby proti případnému vytržení. Plochy jsou pak zfrézované a je na nich vytvořen doraz pro montáž lineárů. Vše je pak ještě zaarmované.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“