Přepočet uhlů

ruzne programy,konverze dat, digitalizace, atd...
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

14. 6. 2013, 6:40

RaS píše:.. no dobře a ve finále ti to je k čemu? stejně nepůjdeš a nenastavíš to, protože na to nejsou stupnice..
A pro tyto případy jistý pan Sinus vymyslel pravítko...
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

14. 6. 2013, 8:23

Jenže s ním už dnes nikdo neumí zacházet :D Dnes umí každej jen nadávat a na kde jakou kótu se ptát jestli to opravdu musí bejt tak chlupatý, jestli by to nešlo udělat jinak. Ale nejzajímavější na tom je, že po každý z toho vylezou jen dvě možnosti.
1. je to vyrobeno dobře, ale nefunguje to.
2. je to vyrobeno špatně a proto to nefunguje.
:D

Samosvornost morze kužele je zajištěna právě teoretickými výpočty a korekcemi s mezí bezpečnosti, proto co velikost to jiný úhel. Správně má být i malý nepatrný rozdíl mezi trnem a pouzdrem. Je tím zajištěna "rozebiratelnost" a nějaká výdrž tohoto spojení.
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

14. 6. 2013, 9:32

to je podle mě blbost kužel bude samosvornej ať má 1:19 nebo 1:21.. a nějaký setinky, desetinky stupně v tom nehrajou roli..ten rozsah je daleko větší dokonce je někde v tabulkách..
kdyby to bylo třeba Morse 0 1:19,5 morse 1 1:19,7 morse2 1:19,9 tak bych v tom hledal smysl.. ale takhle různě na přeskáčku sem a tam to podle mě smysl nedává..
vyhrabte někdo Morseho a zeptejte se :D

ono většina dílů je stejně vyrobena v takové toleranci, že se tam takovéhle odchylky ztratěj a nedává to prostě smysl..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

14. 6. 2013, 11:39

Tak jsem se cvicne zeptal strycka goola. Nejpravdepodobnejsi mi prijde teorie, ze Morse chtel pouzit kuzel 1:20 a vyrobil kalibry/pripravky, ktere nebyly uplne presne, ale nicemu o v tu chvili nevadilo (vsechny nastroje se vyrabely v jedne dilne, nebyl duvod to komplikovat). Pak se vyrobila spousta nastroju a postupne se zacal Morse kuzel rozsirovat (a kazdy se musel prizpusobit, pokud chtel vyrabet nastroje, ktere pasuji do dutiny a naopak) a standardizovat. V tu chvili uz nejde rict, ze puvodni verze byla spatne a opravit to na 1:20 presne - znamenalo by to zacit uplne odzacatku, uz by to nebyl 'Morse kuzel' ale 'kuzel 1:20', ktere by do sebe nepasovaly. Podle me v tom nema cenu hledat neco hlubsiho ...

Trochu mimochodem: http://vs-vtipy.tonikovo.cz/vtipy/349/" onclick="window.open(this.href);return false;
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8178
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

14. 6. 2013, 12:01

RaS píše:vyhrabte někdo Morseho a zeptejte se :D
Není třeba, mně to vrtalo hlavou už někdy tak od střední školy, až jsem po tom po letech pořádně zapátral. Morse vypočítal a experimentálně vyzkoušel úhel nejlepší samosvornosti a vyrobil ty kalibry. Ty desetiny co tam lítají budou buď chyba v nastavení a/nebo nějaký, pokaždé jiný, kompromis mezi samosvorností a přenosem axiálních sil. Nebo prostě nenašel v bordelu pod ponkem delší kus kulatiny :-), to už se nikde nepíše. Pak ty kalibry daroval národnímu normalizačnímu úřadu USA a tím byl asi osud jejich kuželovitosti zpečetěn :-)
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „Ostatní software“