Moje nová frézka na neželezné materiály ... WOLF

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Uživatelský avatar
wolf
Příspěvky: 244
Registrován: 4. 11. 2006, 4:23
Bydliště: Březí u Mikulova

25. 12. 2013, 12:46

Moje nová frézka na neželezné materiály ... WOLF


Tak jsem zas po delší době zatoužil po nové CNC frézce. Tentokrát by to měla být konstrukce
stabilnější a přesnější. nechal jsem se inspirovat různými konstrukcemi zde na fóru a čerpal jsem
samozřejmě i na internetu. Zde jsem také objevil moji největší inspiraci.
Vše je zatím ve stadiu návrhu, ale nějaké závratné změny již nechystám. Spíše se věnuji
zdokonalení jednotlivých detailů.
Samotná realizace je momentálně v nedohlednu. Bude pravděpodobně asi trošku náročnější.
Jednak finančně a samozřejmě i co se týče výroby všech dílů.
Není ale kam spěchat, raději udělám důkladnou přípravu ve všech směrech :-)


A teď pár technických údajů:

Oblast použití: PCB, gravírování a drobné přesnější díly.
Pracovní plocha: 420x300
Průchod pod portálem 110mm (bez drážkového stolu 130mm)
Materiál konstrukce: základní deska(stůl) ocel tl. 30mm, zbytek převážně hliník EN5083.
Lineární vedení: HIWIN řady HG20.
Pohybové šrouby HIWIN řady KS16.
Krokové motory 3fázové nebo hybridní servomotory.
Předpokládaná opakovatelná přesnost < 0,05mm.
Předpokládaná hmotnost kolem 110kg.

A už jen nějaké náhledy:
Přílohy
Detail uložení motoru...
Detail uložení motoru...
Detail uložení lineárního vedení ...
Detail uložení lineárního vedení ...
Pohled tak trochu od spodu...
Pohled tak trochu od spodu...
Celkový pohled ...
Celkový pohled ...
wolf
Miroslav Souček
Příspěvky: 31
Registrován: 16. 12. 2007, 12:10
Bydliště: Hradec Králové

25. 12. 2013, 5:50

Ahoj, trochu mi uniká, jak se bude pohybovat osa Z?
Tady je nakreslená v horní poloze?
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

25. 12. 2013, 6:23

Pěkné. Vypadá to jako že lineáry jsou zachycené na desce Z a vozíky jsou obráceně na Y. Tvar Z desky je při pohledu shora do písmene U a nahoru vyjíždí okolo motoru. Kreslené to je ve spodní pozici.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8178
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

25. 12. 2013, 7:46

Pěkné :) Osobně bych se ale asi chtěl vyhnout kombinaci železa a hliníku kvůli teplotní roztažnosti.
Aleš Procháska
Miroslav Souček
Příspěvky: 31
Registrován: 16. 12. 2007, 12:10
Bydliště: Hradec Králové

26. 12. 2013, 9:04

Omlouvám se, nevšiml jsem si, že se motor osy Z vejde do "U" profilu.
Uživatelský avatar
wolf
Příspěvky: 244
Registrován: 4. 11. 2006, 4:23
Bydliště: Březí u Mikulova

26. 12. 2013, 5:25

Abych předešel nejasnostem ohledně osy Z, tak přikládám do přílohy další náhledy.

To prochaska: Základní deska stolu z oceli je hlavně kvůli hmotnosti a tím i stabilitě celé frézky. Výroba z hliníku je taky jedna z možností.
Přílohy
Pohled na osu Z ze zadní strany...
Pohled na osu Z ze zadní strany...
Pohled na osu Z zepředu. Upínací deska pro vřeteno je sundána...
Pohled na osu Z zepředu. Upínací deska pro vřeteno je sundána...
wolf
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2013, 9:50

Mně se to moc líbí. Je to bytelné a není to velké, takže o tuhost se nebojím. S tím půjde i zlehka ocel, jde akorát o správné vřeteno.
Ten 3D model a rendery jsou úžasné, k nerozeznání od reality. Jaký soft to umí?
Petr Spáčil
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

28. 12. 2013, 10:26

Nebude problem s lineary, po kterych jezdi portal? Nejak mne nenapada, jak pro ne presne obrobit ulozeni ...
Uživatelský avatar
wolf
Příspěvky: 244
Registrován: 4. 11. 2006, 4:23
Bydliště: Březí u Mikulova

28. 12. 2013, 2:44

to ledvinap:
Kolejnice lineárního vedení budou uloženy do polodrážky a zajištěny příložnými destičkami. Obrobení se taky trochu obávám, ale dostatečně velká frézka a bruska to zvládnou :-) . Viz příloha.

to Krutor:
Vše je děláno v SolidWorks, včetně renderů...
Přílohy
Uložení kolejnice na základové desce...
Uložení kolejnice na základové desce...
wolf
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8949
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

28. 12. 2013, 4:56

Krutor píše:Ten 3D model a rendery jsou úžasné, k nerozeznání od reality.
Frajeřina bude spíš vyrobit to k nerozeznání od renderu :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 12. 2013, 7:50

wolf píše:to ledvinap:
Kolejnice lineárního vedení budou uloženy do polodrážky a zajištěny příložnými destičkami. Obrobení se taky trochu obávám, ale dostatečně velká frézka a bruska to zvládnou :-) . Viz příloha.

to Krutor:
Vše je děláno v SolidWorks, včetně renderů...
spíš jde o to že jsi zvolil jednu z nejsložitějších metod obrobení.. udělat se dá cokoliv, jenže klasické uložení lineárů v jedné rovině zvládne každej tohle aby skutečně běhalo už je vyšší dívčí.. vždycky si říkám když tomu dá člověk tolik energie, proč na ten portál nepřidá jedno jediné blbé žebro na každou stranu portálu, které to nijak neprodraží a neskuteně tu konstrukci vyztuží.. to samé ten energořetěz takhle bude nabírat špony, když ho otočíš o 90 st. bude to o 100% odolější šponám.. samozřejmě kvalitní krytování je základ..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
wolf
Příspěvky: 244
Registrován: 4. 11. 2006, 4:23
Bydliště: Březí u Mikulova

29. 12. 2013, 6:28

to RaS:
Tak to je přesně ono, proč jsem ten svůj návrh tady umístil. Jedině cílená kritika mě může pomoci nad tou svou frézkou dále přemýšlet a posunout její konstrukci dál. Nemám v okolí nikoho fundovaného, kdo by mě s tím mohl pomoci. A proto děkuji všem za každou připomínku, či námět jak to zlepšit. Všechny návrhy zvážím a možná to nakonec celé předělám :-D
wolf
kamilpetrjansta
Příspěvky: 204
Registrován: 28. 8. 2006, 11:13
Bydliště: Brno - venkov
Kontaktovat uživatele:

29. 12. 2013, 7:48

Mám malou otázečku.
Už jsi dělal nějakou předběžnou kalkulaci na tu frézku?
Dost by mě ta cena zajímala. Na stránkách kde jsi bral nejvíce inspirace
jsem poptal stroj který měl obráběcí prostor velikosti A3 a cena byla dost brutální.
Jinak návrh je zdařilý a myslím, že ten stroj může být povedený. Držím palce.
Uživatelský avatar
wolf
Příspěvky: 244
Registrován: 4. 11. 2006, 4:23
Bydliště: Březí u Mikulova

29. 12. 2013, 8:36

to kamilpetrjansta:

Abych se přiznal tak jsem to samozřejmě předběžně počítal a výsledná cena byla docela dost ve velkém rozpětí. Samotná mechanická konstrukce by se dala pořídit do 50.000Kč. Samozřejmě bez práce, pouze materiál. Ostatní je již hodně pohyblivé dle vybavení. Můj cíl je někde kolem 125.000Kč i s vřetenem. Ale dostal jsem se i na cca 200.000,-(do toho samozřejmě nejdu). Ono i těch 125.000,- je pro mě hodně, ale když jsem viděl co se sem dostane z Číny za polovic, tak jsem si řek, že raději počkám a našetřím. Prostě Číňan mě neuspokojil. Taky netvrdím, že to budu někdy vůbec realizovat, protože těch pohyblivých složek je tam hodně a nevím jestli na to budu někdy vůbec mít. Navíc to nemám na komerční použití, takže se mi investice asi těžko kdy vrátí.
Pokud se odvážím tu cenu spočítat nějak přesněji a hlavně konkrétněji, tak to tady uveřejním.
Konstrukci a velikost jsem podřídil možnostem výroby u nás ve firmě, ale zatím jsem neměl odvahu se někoho ptát, zda by mi vůbec dovolily si ty díly udělat. Takže i cena za práci je pro mne velká neznámá.
wolf
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2013, 10:06

a neni lepsi pri tomto rozpoctu koupit starsi konvencni frezku a prestavet? budes to mit za polovic s mnohem vetsi presnosti a tuhosti
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“