Moje nová frézka na neželezné materiály ... WOLF

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Selic
Příspěvky: 663
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

30. 12. 2013, 2:27

spíš jde o to že jsi zvolil jednu z nejsložitějších metod obrobení.. udělat se dá cokoliv, jenže klasické uložení lineárů v jedné rovině zvládne každej tohle aby skutečně běhalo už je vyšší dívčí.. vždycky si říkám když tomu dá člověk tolik energie, proč na ten portál nepřidá jedno jediné blbé žebro na každou stranu portálu, které to nijak neprodraží a neskuteně tu konstrukci vyztuží.. to samé ten energořetěz takhle bude nabírat špony, když ho otočíš o 90 st. bude to o 100% odolější šponám.. samozřejmě kvalitní krytování je základ..
K tomu uložení lineárů se připojuji. Tohle je opravdu problém zbrousit, aby to dobře chodilo. Druhý problém je, že v takto uložené kolejnici se bude hromadit odpad z obrábění a bude ničit vozíky.
Zkus zvážit použití nějakého použitého litinového nebo drážkového stolu a lineáry montovat shora na plochu. Opracování povrchu pouze "shora" vyjde mnohem levněji a bude přesnější.
Přitlačné lišty na lineáry použij krátké kousky kolem 10cm délky a díry na uchycení vrtej mezi dírami pro uchycení kolejnice aklidně jic udělat víc. Drážku pro lineár můžeš udělat o cca 0.15mm užší než je kolejnice, pak nemusíš přesně opracovat plochu pod lištou a sledovat jak se povedla hrana.

Ty bočnice portálu jednoznačně vyztužit. Plát homogenního materiálu pruží vždy. Stačí přišroubovat obyčejný L profil a hned je to o hodně lepší.

Nad energořetězem by se neškodilo zamyslet, jest-li by se nevešel pod stůl, kde bude chráněn před poškozením.

Taky se mě nezdá montáž Z-osy, u těch vozíků si nejsem jistý, zda-li to půjde sešroubovat dohromady.
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
Uživatelský avatar
wolf
Příspěvky: 244
Registrován: 4. 11. 2006, 4:23
Bydliště: Březí u Mikulova

30. 12. 2013, 7:22

filla píše:a neni lepsi pri tomto rozpoctu koupit starsi konvencni frezku a prestavet? budes to mit za polovic s mnohem vetsi presnosti a tuhosti
Promiň, ale to je zrovna přesně to, co nechci.(Tím nemám na mysli tuhost a přesnost :-)) Já chci portálku...
wolf
Uživatelský avatar
wolf
Příspěvky: 244
Registrován: 4. 11. 2006, 4:23
Bydliště: Březí u Mikulova

30. 12. 2013, 8:26

Selic píše: K tomu uložení lineárů se připojuji. Tohle je opravdu problém zbrousit, aby to dobře chodilo. Druhý problém je, že v takto uložené kolejnici se bude hromadit odpad z obrábění a bude ničit vozíky.
Zkus zvážit použití nějakého použitého litinového nebo drážkového stolu a lineáry montovat shora na plochu. Opracování povrchu pouze "shora" vyjde mnohem levněji a bude přesnější.
Přitlačné lišty na lineáry použij krátké kousky kolem 10cm délky a díry na uchycení vrtej mezi dírami pro uchycení kolejnice aklidně jic udělat víc. Drážku pro lineár můžeš udělat o cca 0.15mm užší než je kolejnice, pak nemusíš přesně opracovat plochu pod lištou a sledovat jak se povedla hrana.

Ty bočnice portálu jednoznačně vyztužit. Plát homogenního materiálu pruží vždy. Stačí přišroubovat obyčejný L profil a hned je to o hodně lepší.

Nad energořetězem by se neškodilo zamyslet, jest-li by se nevešel pod stůl, kde bude chráněn před poškozením.

Taky se mě nezdá montáž Z-osy, u těch vozíků si nejsem jistý, zda-li to půjde sešroubovat dohromady.
To uložení, respektive možnosti obrobení, zkusím probrat s brusiči u nás ve firmě. Pak uvidím.

Přítlačné lišty mám dlouhé 109mm a upevňovací otvory jsou přesně v osách montážních otvorů kolejnic lineárního vedení. Přesně tak, jak je to popsáno v dokumentaci pro jejich montáž. Tam je toto uspořádání doporučené. Tak teď nevím.

Z tou osou Z jsi mě pořádně vystrašil a raději jsem to hned zkontroloval a nemohu přijít na důvod, proč by to nemělo jít. Pokud se jedná o možnost přišroubování vozíků osy Y, tak ty se dají přišroubovat po sundání upínací desky vřetene. (viz. šipky na obrázku v příloze).


Díky za postřehy...
Přílohy
Osa Z uložení vozíků
Osa Z uložení vozíků
wolf
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

31. 12. 2013, 12:32

wolf píše:
filla píše:a neni lepsi pri tomto rozpoctu koupit starsi konvencni frezku a prestavet? budes to mit za polovic s mnohem vetsi presnosti a tuhosti
Promiň, ale to je zrovna přesně to, co nechci.(Tím nemám na mysli tuhost a přesnost :-)) Já chci portálku...
takovouto? http://www.exapro.cz/souradnicova-vyvrt ... rettyPhoto" onclick="window.open(this.href);return false;
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

31. 12. 2013, 8:04

filla píše:
wolf píše:
filla píše:a neni lepsi pri tomto rozpoctu koupit starsi konvencni frezku a prestavet? budes to mit za polovic s mnohem vetsi presnosti a tuhosti
Promiň, ale to je zrovna přesně to, co nechci.(Tím nemám na mysli tuhost a přesnost :-)) Já chci portálku...
takovouto? http://www.exapro.cz/souradnicova-vyvrt ... rettyPhoto" onclick="window.open(this.href);return false;
Jenže toto není portálová frézka, ale souřednicová vyvrtávačka. Tomu taky odpovídá vedení stolu.

Ty plochy pro lineáry z boku klidně udělěj, pokud to máš kde nabrousit. Běžně se to používá. Jen ty lišty udělej v kuse a díry udělej mimo těch v kolejnicích, klidně i mezi ně doprostřed. Lištu udělej silnou jako koleici. Stačí tam šrouby 8.8, a kolejnice raděi 12.9. Jak tu bylo uvedeno výše, šířka plochy pro kolejnici mínus 0,15 až 0,25 mm šířky kolejnice.
Selic
Příspěvky: 663
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

31. 12. 2013, 8:44

Přítlačné lišty mám dlouhé 109mm a upevňovací otvory jsou přesně v osách montážních otvorů kolejnic lineárního vedení. Přesně tak, jak je to popsáno v dokumentaci pro jejich montáž. Tam je toto uspořádání doporučené. Tak teď nevím.
Tak jsem se byl podívat na litinový blok z profi stroje a díry jsou v ose. S tím, že díra pro šroub přítlačné lišty zasahuje do díry pro přichycení kolejnice.
Já, co jsem vrtal litinu, sem se bál zlomení závitníku, tak jsem to dal tenkrát mimo. Holt nemám ruce pro závitníky pod M6.
Otázka je tedy ještě jakým závitníkem budeš díry dělat a jak hluboko bude potřeba vrtat.
Z tou osou Z jsi mě pořádně vystrašil a raději jsem to hned zkontroloval a nemohu přijít na důvod, proč by to nemělo jít. Pokud se jedná o možnost přišroubování vozíků osy Y, tak ty se dají přišroubovat po sundání upínací desky vřetene. (viz. šipky na obrázku v příloze).
Aha, já jsem přehlédl, že máš z jedné strany přírubové vozíky. Nicméně od pohledu se mi na z-ose něco nezdá, ale nevím co :?:
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
Uživatelský avatar
wolf
Příspěvky: 244
Registrován: 4. 11. 2006, 4:23
Bydliště: Březí u Mikulova

2. 8. 2014, 3:13

Tak jsem se do toho pustil... :-)
Postupuji pomalu, hlavně kvůli financím. Zatím mám hotových několik dílů(těch větších), drobné díly teprve přijdou na řadu.
Co budu moci, tak začnu pomalu skládat. Momentálně čekám na lineární vedení, šrouby, matice a ložiskové pouzdra. Až přijdou, tak se snad pohnu dál.
Přikládám fotečku s přehledem hotových dílů.
Přílohy
Toto mám zatím hotovo...
Toto mám zatím hotovo...
wolf
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

2. 8. 2014, 4:47

Ahojky :D :P
vidím hotové díly a tak s křížkem po funuse ...
RaS měl opět příležitost...jsem ráda za jeho vytrvalost ve výuce opakováním -opravovat stále stejné chyby...
při rozměrech stolu 430x300mm by mohl být pohyblivý stůl - pevný portál
Jinak hezká práce i díly i rozpočet 8)
Snadno se mi kecá ,stále jen kreslím a předělávám na papíře....
Rozpočet mne docela brzdí :(
Uživatelský avatar
Oliver Rovný
Příspěvky: 283
Registrován: 23. 11. 2010, 2:55
Bydliště: Okres Malacky, SK

3. 8. 2014, 8:39

Pekne si sa s tým vyhral, vyzerá to zaujímavo.
Ale prečo šetríš vozíkmi na osi Y? Nevidím na to dôvod. Máš ich síce ďaleko od seba, ale v tom blbom smere.
Uživatelský avatar
wolf
Příspěvky: 244
Registrován: 4. 11. 2006, 4:23
Bydliště: Březí u Mikulova

4. 8. 2014, 4:17

Oliver Rovný píše:Pekne si sa s tým vyhral, vyzerá to zaujímavo.
Ale prečo šetríš vozíkmi na osi Y? Nevidím na to dôvod. Máš ich síce ďaleko od seba, ale v tom blbom smere.
Je to vše podřízeno maximálním rozjezdům os Y a Z, při dodržení co možná nejmenších rozměrů celého stroje.
wolf
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4925
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

4. 8. 2014, 9:59

Ty 3D modely mas skutecne uzasny !!
Uživatelský avatar
Oliver Rovný
Příspěvky: 283
Registrován: 23. 11. 2010, 2:55
Bydliště: Okres Malacky, SK

4. 8. 2014, 11:08

wolf píše:
Oliver Rovný píše:Pekne si sa s tým vyhral, vyzerá to zaujímavo.
Ale prečo šetríš vozíkmi na osi Y? Nevidím na to dôvod. Máš ich síce ďaleko od seba, ale v tom blbom smere.
Je to vše podřízeno maximálním rozjezdům os Y a Z, při dodržení co možná nejmenších rozměrů celého stroje.
Nevošli by sa ti dva krátke vozíky vedľa seba na os Y miesto jedného dlhého? Zvážil by som to kvôli tuhosti Y-ka aj kvôli namáhaniu lineárov, a to aj za cenu rozšírenia portálu o pár mm.
Uživatelský avatar
wolf
Příspěvky: 244
Registrován: 4. 11. 2006, 4:23
Bydliště: Březí u Mikulova

4. 8. 2014, 12:13

Oliver Rovný píše: Nevošli by sa ti dva krátke vozíky vedľa seba na os Y miesto jedného dlhého? Zvážil by som to kvôli tuhosti Y-ka aj kvôli namáhaniu lineárov, a to aj za cenu rozšírenia portálu o pár mm.
Právě, že nevešly. Aby to šlo sešroubovat, musel bych desku vozíků rozšířit na každou stranu min. o 63mm, jak je vidět z přiloženého obrázku. A to není již pár milimetrů. Nebo to rozšířit ve směru osy Z a to bych to musel předělat celé, nebo změnit koncepci. Snad příště :-D.
Přílohy
Osa_Y_Z_rozšíření.JPG
wolf
Uživatelský avatar
Oliver Rovný
Příspěvky: 283
Registrován: 23. 11. 2010, 2:55
Bydliště: Okres Malacky, SK

4. 8. 2014, 3:44

Ja by som nechal prírubové vozíky, aby sa dali montovať zospodu (závity v suporte) a použil by som krátke vozíky umiestnené tesne vedľa seba, tak tesne ako to máš na Z-ku. Mylím, že by to nemalo moc vyčnievať cez obrys suportu.
Uživatelský avatar
wolf
Příspěvky: 244
Registrován: 4. 11. 2006, 4:23
Bydliště: Březí u Mikulova

6. 8. 2014, 8:28

Oliver Rovný píše:Ja by som nechal prírubové vozíky, aby sa dali montovať zospodu (závity v suporte) a použil by som krátke vozíky umiestnené tesne vedľa seba, tak tesne ako to máš na Z-ku. Mylím, že by to nemalo moc vyčnievať cez obrys suportu.
Tak jsem to zkusil, a to by bylo již lepší. Ubralo by to z rozjezdu osy Y cca 20mm(celkem) bez maznic, s mazničkami 42mm. Musely by se posunout i vozíky pro osu Z, aby nekolidovaly upevňovací otvory.
Přílohy
Osa_Y_Z_rozšíření_2.JPG
wolf
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“