Pomoc s výběrem specifické CNC frézky na hliník

Selic
Příspěvky: 663
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

26. 10. 2014, 6:39

Uzivatel dankos tu nabizel pekny litinovy blok s drahami pod lineary. Stacilo by to prisroubovat k podlaze a na lineary pridelat pojezdy s ATASem.
Na vysku by to melo rozjezd 60cm a krabice by se pokladala na podlahu. Na sirku rozjezd podle nejvetsi diry a zdvih vretena staci klidne tech 50mm.
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

30. 10. 2014, 9:23

Také se přiláním ke krabici "naležoto" a osa vřetene horizontálně. Navíc vymyslet upnínání na různé "bedýnky" na rychloupínáky. Pokud je to plast, nebude ani konstukce kritická.
Prichy
LuKo
Sponzor fora
Příspěvky: 31
Registrován: 5. 5. 2014, 11:44
Bydliště: Kolín

31. 10. 2014, 12:03

prichy píše:Také se přiláním ke krabici "naležoto" a osa vřetene horizontálně. Navíc vymyslet upnínání na různé "bedýnky" na rychloupínáky. Pokud je to plast, nebude ani konstukce kritická.
Horizontální vyvrtávačka vypadá jednodušeji včetně uchycení krabic, avšak pokud už se bude investovat do nějakého stroje, měl by být univerzálnější. Minulý víkend jsem trávil vyvrtáváním děr do plechů a to by byl ideální úkol pro nějaké CNC. Stále mě neopouští myšlenka speciálního úchytu, kterým by se vřeteno do obyčejné vertikální frézky uchytilo horizontálně, ale pravděpodobně bude jednodušší mít díru ve stolu na prostrčení krabic.
GeeSnake píše:A mohla by to být frézka klasické vertikalni konstrukce? Jednu tu mám, jako projekt odsunutou na vedlejší kolej, kulickové šrouby už má, jen je potřeba osadit motory, koncaky, drivery a interpolator od Gravosu, soft a několik drobností. Myslím že do 60000.-kč by se vešlo.
No a krabici tam dáš i 50cm vysokou. Jen má tak 750kg.
Takže i na hliník, ocel a litinu....
:D :D
Popravdě řečeno jsem taky na takové stroje koukal. Za celkem rozumný peníz by hliník nebyl problém a krabice by se tam bez problému vešly. Ale ty rozměry a váha asi nejsou úplně optimální pro umístění do běžné místnosti běžné domácnosti/kanceláře/pracovny :)
testone píše:LuKo: zkus si na trubce najít "pantorouter"
to by možná stačilo i bez CNC
Pantorouter znám a zařadil jsem ho mezi slepé uličky. Ideální je, aby se obsluha mohla soustředit jen na výměnu krabic a mačkat tlačítko na spuštění frézování. U dělání děr do hliníkových krabic by se asi nadřela a spotřeba nástrojů by asi také byla vyšší. Navíc je tam potřeba vytvoření kopyta, se kterým si musí někdo vyhrát a nebo ho nechat udělat, což prototypování docela zdržuje oproti práci se SW frézky.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

31. 10. 2014, 12:41

Pokud je třeba obrábět vysoké věci, tak mi skoro připadá nejsnažší udělat celý portál jezdící nezávisle nahoře, a stůl stavitelný v prakticky libovolné "hloubce".
Jako je to třeba tady http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?p=6603#p6603" onclick="window.open(this.href);return false; , je to vidět hned na obrázcích 3 a 4.

Edit:
Teď si dodatečně uvědomuju, že ten nahoře jezdící portál asi není ideální.
Pokud budou krabice vysoké, tak budou "gumové". Takže by nestačilo upevnění na hluboko položeném stole, ale muselo by se to nějak chytit i za vršek.
Takže buď to doplnit ještě nějakým výškově stavitelným "límcem", nebo skutečně běžná konstrukce, ale s děravým stolem.
Naposledy upravil(a) Mex dne 31. 10. 2014, 1:04, celkem upraveno 1 x.
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

31. 10. 2014, 12:45

to jsem tady psal už na začátku.. že by to tak mohlo být relativně tuhý než vymejšlet nějakou vysokou kozu, která se bude klepat jako ratlík (pokud tedy nebude mít odpovídající hmotnost/tuhost - čemuž se brání)
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
LuKo
Sponzor fora
Příspěvky: 31
Registrován: 5. 5. 2014, 11:44
Bydliště: Kolín

31. 10. 2014, 3:43

Mex píše:Pokud budou krabice vysoké, tak budou "gumové". Takže by nestačilo upevnění na hluboko položeném stole, ale muselo by se to nějak chytit i za vršek.
Takže buď to doplnit ještě nějakým výškově stavitelným "límcem", nebo skutečně běžná konstrukce, ale s děravým stolem.
Proto jsem na začátku šel cestou nejmenšího odporu, našel jsem frézky, u kterých pod stolem nic nepřekáží, aby se dala krabice prostrčit skrz stůl a uchytit pomocí pro každou krabici na míru vytvořeného udělátka. Pak by byla fixovaná horní frézovaná stěna a v zásadě by se to nelišilo od práce s běžným plošným materiálem. Jen by pod stolem ve vzduchu trčela krabice. Ale kolegové mi běžnou produkci moc nedoporučili, aby frézka neztratila příliš na tuhosti po proděravění originálního stolu.
Uživatelský avatar
ivčo
Sponzor fora
Příspěvky: 307
Registrován: 11. 2. 2007, 5:17
Bydliště: Slezsko

31. 10. 2014, 4:19

troufám si tvrdit, že mám strojek, který by plně plnil tvé účely, podobnou konstrukci má také Madbox, večer tu nasypu nějaké foto,
na trubce zadej ivco63
LuKo
Sponzor fora
Příspěvky: 31
Registrován: 5. 5. 2014, 11:44
Bydliště: Kolín

31. 10. 2014, 5:50

Téměř stejnou konstrukci jsem viděl u Pupáka: http://goo.gl/P9Ku4z" onclick="window.open(this.href);return false; , ale cenově je to pravděpodobně "trochu víc" nad limit :(
Engineer
Příspěvky: 2358
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

31. 10. 2014, 7:55

LuKo píše:Téměř stejnou konstrukci jsem viděl u Pupáka: http://goo.gl/P9Ku4z" onclick="window.open(this.href);return false; , ale cenově je to pravděpodobně "trochu víc" nad limit :(
Začnu příslovím ... za málo peněz je málo muziky. Chceš vpodstatě "na klíč" stroj na profi výrobu, navíc se specifickým zadáním, ale rozpočet je při požadovaným rozměru sotva tak na standartní sériovej šikmookej frézkoplotter.
To co požaduješ je zakázková záležitost (dělal jsem elektroniku a přístrojové skříně přes dvacet let tak vím že opracovávat vpodstatě tenkostěný krabice je celkem špek vyžadující přípravky a často také specifický stroje).
Řešení jsou asi tři ... buď navýšíš rozpočet na úroveň potřebnou pro zakázkovou realizaci stroje a pak můžeš oslovit libovolného výrobce zakázkových CNC, nebo při stávajícícm rozpočtu nakoupíš materiál, stroj vymyslíš a postavíš a následně zdarma věnuješ firmě, kde děláš a nebo do třetice najdeš tady na fóru "blbce" který to udělá za Tebe.... :lol: ale v tom případě se také může stát že výsledkem bude víc starostí než užitku...
Jeden dotaz, kolik typů krabic potřebujete obrábět? Troufnu si odhadnout že rozpočet co máš je tak sotva na realizaci upínacích přípravků pro pár základních nejčastěji obráběných krabic.
Uživatelský avatar
ivčo
Sponzor fora
Příspěvky: 307
Registrován: 11. 2. 2007, 5:17
Bydliště: Slezsko

31. 10. 2014, 8:47

tady je slíbené foto, všechno ostatní zcela výstižně popsal engineer, podepisuji :)
BTW před cca 8 lety ta hromádka stála u Ulmerů 110k :shock:
Přílohy
myCNC2.JPG
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3611
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

31. 10. 2014, 9:01

Ivčo, co je to za pekáč pod tím pingpongovým stolem? :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5093
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

31. 10. 2014, 9:20

tumlik píše:Ivčo, co je to za pekáč pod tím pingpongovým stolem? :)
Chtěl jsem se zeptat na to samé :-)
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
LuKo
Sponzor fora
Příspěvky: 31
Registrován: 5. 5. 2014, 11:44
Bydliště: Kolín

31. 10. 2014, 9:22

Engineer píše:Začnu příslovím ... za málo peněz je málo muziky. Chceš vpodstatě "na klíč" stroj na profi výrobu, navíc se specifickým zadáním, ale rozpočet je při požadovaným rozměru sotva tak na standartní sériovej šikmookej frézkoplotter.
To co požaduješ je zakázková záležitost (dělal jsem elektroniku a přístrojové skříně přes dvacet let tak vím že opracovávat vpodstatě tenkostěný krabice je celkem špek vyžadující přípravky a často také specifický stroje).
Řešení jsou asi tři ... buď navýšíš rozpočet na úroveň potřebnou pro zakázkovou realizaci stroje a pak můžeš oslovit libovolného výrobce zakázkových CNC, nebo při stávajícícm rozpočtu nakoupíš materiál, stroj vymyslíš a postavíš a následně zdarma věnuješ firmě, kde děláš a nebo do třetice najdeš tady na fóru "blbce" který to udělá za Tebe.... :lol: ale v tom případě se také může stát že výsledkem bude víc starostí než užitku...
Jeden dotaz, kolik typů krabic potřebujete obrábět? Troufnu si odhadnout že rozpočet co máš je tak sotva na realizaci upínacích přípravků pro pár základních nejčastěji obráběných krabic.
Opravdu by upínky na pár krabic stály 100 kKč? Jsem sice jen lehce poučený laik, který v tom možná šlape jako slon v porcelánu, ale asi tu došlo k nedorozumění. Nepotřebuji žádnou extraprofi výrobu, frézka má být pomocník. To, co lubošovi trvalo 3 hoďky (vymyšlení upnutí, překreslení výkresu a vyřezání 36 krabic), bych ručně s vrtačkou a pilníky dělal týden. Hlavní cílem je proto odstranit tuto ruční práci nějakým rozumným způsobem a zároveň mít možnost pracovat ad-hoc podle potřeby (což ve většině případů vylučuje to někam vozit na vyřezání, byť by to bylo zdaleka nejjednodušší a ekonomicky nejefektivnější). V podstatě mám další 2 možnosti: 1) v SZ mám jednu nabídku, uvidím, jak to bude vycházet finančně; 2) koupím některou frézku z prvního příspěvku a třeba si rozbiji ústa na tom, že si tu díru ve stolu, krabici prostrčenou skrz a upnutou do přípravku představuji jako Hurvínek válku :?
ivčo píše:tady je slíbené foto, všechno ostatní zcela výstižně popsal engineer, podepisuji :)
BTW před cca 8 lety ta hromádka stála u Ulmerů 110k :shock:
Pěkná konstrukce, už jsem na podobnou koukal u zmiňovaného Pupáka v referencích, ale pro mé potřeby je to pravděpodobně kanón na vrabce.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5093
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

31. 10. 2014, 9:29

On je trochu problém v tom že pokud by to bylo jen na ty plastové tak by ten rozpočet odpovídal ale když to má zvládat rozumně i ty hliníkové mělo by to být cca o 50 víc. Netvrdím že se to za těch 100 nedá postavit, ale podle mě to na ten hliník nebude ono.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Engineer
Příspěvky: 2358
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

31. 10. 2014, 9:45

LuKo píše:Opravdu by upínky na pár krabic stály 100 kKč? Jsem sice jen lehce poučený laik, který v tom možná šlape jako slon v porcelánu, ale asi tu došlo k nedorozumění. Nepotřebuji žádnou extraprofi výrobu, frézka má být pomocník. To, co lubošovi trvalo 3 hoďky (vymyšlení upnutí, překreslení výkresu a vyřezání 36 krabic), bych ručně s vrtačkou a pilníky dělal týden. Hlavní cílem je proto odstranit tuto ruční práci nějakým rozumným způsobem a zároveň mít možnost pracovat ad-hoc podle potřeby (což ve většině případů vylučuje to někam vozit na vyřezání, byť by to bylo zdaleka nejjednodušší a ekonomicky nejefektivnější). V podstatě mám další 2 možnosti: 1) v SZ mám jednu nabídku, uvidím, jak to bude vycházet finančně; 2) koupím některou frézku z prvního příspěvku a třeba si rozbiji ústa na tom, že si tu díru ve stolu, krabici prostrčenou skrz a upnutou do přípravku představuji jako Hurvínek válku :?
Pokud chceš dělat hliníkový krabice tak si ta ústa nejspíš rozbiješ a skončíš u toho pilníku ... prostě to nejde tak snadno ošidit. Základní strojařská poučka hovoří o soustavě Stroj-nástroj-obrobek .... máš tenkostěnnej vpodstatě celkem pružnej obrobek (krabici), kterej chceš upnout na málo tuhej stroj (ještě ho hodláš proříznutím stolu víc "změkčit")... jakej asi bude výsledek?? Budeš to šmrdlat nejspíš velmi dlouhou dobu ale hlavně budeš mít problém s nástrojema, který ti s vysokou pravděpodobností budou rupat jeden za druhým. Budeš tedy mít sice "levnej" stroj ale velmi neefektivní provoz. A to nemluvím ani o tom že třeba pár krabic taky zmastíš a pokud vím nejsou zrovna levný....
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“