Pro všechny, co si myslí že pod 10 tisíc postaví CNC

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

28. 10. 2016, 9:44

Thomeeque píše:To si nemůžeš skočit do dílen ve škole?
Myslíš, že někdo pustí 15 letého kluka na soustruh, aby se zmrzačil, nebo aby ten soustruh naboural, to si nikdo na triko nevezme, vem to tak, že někdo se ani za 3 - 4 roky "učení" tu soustružničinu nenaučil, a tady posíláš kluka, který viděl soustruh z rychlíku - nevím jak to jinak nazvat, aby si něco vysoustružil sám.
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

28. 10. 2016, 10:08

Určitě na tom soustruhu nebude dělat bez dozoru, někde se to musí naučit. A kde jinde než ve škole by se to měl naučit, když doma nic nemá.
Lify
Příspěvky: 1461
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

28. 10. 2016, 10:57

Je fakt, že bych se bál abych něco nezníčil :shock: sice na tom děláme na praxích,ale asi by mě k tomu nepustili :) no vyřešení spojení šroubu a hadičky jsem vyřešil,ale prokluzuje pořád hadička na motoru :/
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8950
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

28. 10. 2016, 11:31

Nevim, jaký mistry tam máte vy, ale když jsem kdysi na průmce zašel do dílen a zeptal se, jestli bych si tam moh vyrobit něco na svůj projekt, byly velice ochotní, bylo vidět, jak je potěšilo, že se v tý zpruzelý mase našel někdo, kdo má skutečnej zájem o obor. Zajdi tam, měj nakreslený, čeho chceš docílit (ideálně na pytlíku od mouky, to maj fachmani nejradši, minimálně tady na fóru :)), řekni, že to máš na CNC, co si doma stavíš a imho máš slušnou šanci (kdyby to mělo bejt nad tvoje síly, tipuju, že pomůžou).
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Lify
Příspěvky: 1461
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

29. 10. 2016, 5:06

OK zajdu :) jak se upíná metrický šroub na soustruh ? protože když to dotáhnu tak to bude zploštělý ne ?
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
Uživatelský avatar
Kratus
Příspěvky: 512
Registrován: 1. 5. 2015, 2:36
Bydliště: Příbram

29. 10. 2016, 5:43

do kleštiny
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2424
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

29. 10. 2016, 6:01

no a nouzovka je rozříznout na jednom místě matici (ne na půl) a našroubovat na tyčku, dvě matky cca 2cm od sebe většinou drží pěkně.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

29. 10. 2016, 7:31

Cjuz píše:no a nouzovka je rozříznout na jednom místě matici (ne na půl) a našroubovat na tyčku, dvě matky cca 2cm od sebe většinou drží pěkně.

A pěkně to bude tato kombinace házet, a pokud Lify, navíc dá podle svého uvážení vhodné otáčky, tak ten konec toho metrického šroubu co bude vyčnívat z vřetene, může někomu pěkně naliskat, až se ohne, a to bude velmi rychle. Čili tady se řeší to, že kluk který nemá ani páru o soustružení, by mě něco osoustružit, on se tak maximálně může dívat, jak mu to soustruží někdo jiný, kdo to skutečně umí, aby nedošlo k nějakému neštěstí, to je realita. Viz. jeho dotaz, že se mu po dotažení šroub zploští :( je skutečně odborný dotaz .
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

29. 10. 2016, 7:49

pokud si hubu nenabije tak se nic nenaučí :D
když si vzpomenu kolikrát mi něco uletělo ze svěráku, z univerzálky...jsem si vždycky říkal ono to nějak půjde.. prostě je to o zkušenostech a ty čuměním na někoho nezíská.. a nejlepší je zkušenost která bolí :D takovou už člověk znova neudělá (když třeba přišel o ruku, hlavu.. :D )
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8950
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

29. 10. 2016, 8:48

Lify píše:OK zajdu :) jak se upíná metrický šroub na soustruh ? protože když to dotáhnu tak to bude zploštělý ne ?
Poraď se s mistrem, každopádně já bych se nebál to (vzhledem k tomu, že jde o metrickou tyč, kde případná drobná oděrka nebude hrát roli) upnout napřímo, schválně to nejdřív zkus na tom konci, kterej půjde "pryč". Nemusíš to utahovat úplně na krev, při týdle operaci nejsou řezný síly nijak brutální.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
frewill
Příspěvky: 155
Registrován: 28. 1. 2012, 2:07

29. 10. 2016, 9:39

Myslím,ze nejmíň bolí chyby které udělá někdo jiný a poté se o své zkušenosti podělí. Za mě tedy pouhým koukáním získavam hodně a výrazně tak mohu snížit množství vlastních budoucich chyb.
Například kamarád má u soustruhu speciální místo pro kličku a pokud není na tom místě,tak na ní pořád drží ruku. To dodržuje od doby,co se mu zapichla do zdi. Musím říct, že klíčku svého soustruhu jsem díky tomu ještě nenechal proletět.
Na druhou stranu v rukách profiků každá práce vypadá strašně snadně,naproti tomu,kdyz se o to samé snaží amatér.
hobbyrobot
Příspěvky: 379
Registrován: 27. 12. 2011, 9:24
Kontaktovat uživatele:

31. 10. 2016, 10:37

Lify píše:...sice na tom děláme na praxích,ale asi by mě k tomu nepustili...
Tak co na tom soustruhu děláš, když tě k tomu nepustí :?:
Lify píše:... ale prokluzuje pořád hadička na motoru...
Navlékni na hřídel motoru dva tyhle kroužky za sebe, důkladně dotáhni stavěcí šroubky, navlékni spojovací hadičku přes ně a stáhni hadicovou sponou. Kroužky mají vnější průměr 10 mm, takže máš vyřešeno.
Od školy ti jede autobus na Florenc, do Zlatnické je to pár kroků a z Masaryčky pak můžeš vlakem rovnou vyrazit k domovu.
jrt
hobbyrobot.cz, jederobot.cz
robodoupe.cz, forum.robodoupe.cz
Lify
Příspěvky: 1461
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

31. 10. 2016, 8:00

To pustí, ale na praxích :) teď jsme na frézárně
Takže zase převrtat :) hadička má vnější průměr 7 mm (ted nevím kolik přesně) :)
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
hobbyrobot
Příspěvky: 379
Registrován: 27. 12. 2011, 9:24
Kontaktovat uživatele:

1. 11. 2016, 10:42

Lify píše:To pustí, ale na praxích :) teď jsme na frézárně...
Tebe pronásledují neuvěřitelné problémy. Sousedovi nejde elektrika (pořád ještě??), praxi máš jak na potvoru ve frézárně a mistr by s tebou určitě nezašel na pár minut k soustruhu (jak dlouho může trvat stažení konců šroubu M10 na průměr 5 mm?), natož aby ti to udělal sám.

To řešení, které jsem ti nabízel, je elegantní v tom, že pokud ty kroužky na hřídelce motoru nestlačíš těsně k sobě, tak hadička mezi nimi svou pružností zmenší průměr a nebude mit snahu axiálně klouzat. No a ty díry pro stavěcí šroubky se svou hranou "zakousnou" do vnitřního povrchu hadičky a tak se bude lépe přenášet točivý moment. Případně můžeš vybrat stavěcí šroubky takové délky, aby vyčnívaly pár desetin milimetru nad povrch kroužku...

Mimochodem, hadičky všech možných průměrů a materiálů koupíš v prodejně Guma v Ječné ulici.
jrt
hobbyrobot.cz, jederobot.cz
robodoupe.cz, forum.robodoupe.cz
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5093
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

1. 11. 2016, 11:15

Nebo místo červa šroubek přes hadičku a neprotočí se to.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“