Presné ladenie rádioamat.antény krokovým motorom

Gigahertz
Příspěvky: 8
Registrován: 22. 2. 2013, 3:04

28. 4. 2015, 1:07

Zdravím,
obraciam sa na Vás odborníkov s prosbou o pomoc pri stavbe a návrhu systému presného ladenia istej rádioamatérskej antény pomocou motorčeka s prevodovkou.
V spomínanej anténe sa ladí väčší vzduchový kondenzátor cez hliníkovú hriadeľ.
Najvhodnejši mi na to pripadá práve krokový motorček 12V s prevodovkou - s čo najväčším prevodovým pomerom.
Potreboval by som k tomu poradiť aj ohľadom potrebnej elektroniky - driver + kontróler.
Ovládať motor by sa malo pomocou enkódera + možnosť prepínať 1krok enkoder = 1krok motor, alebo FAST 1krok enkóder = niekoľko krokov motor.
Smer otáčania motora taktiež pomocou enkódera < >

Poznámka:
Jedna celá otáčka 360 stupňov na hriadeli kondenzátora predstavuje preladenie celého frekvenčného rozsahu antény (t.j.asi 15 MHz), preto je tu kladený dôraz na presnosť ladenia pri veľmi pomalej otáčke aby sa dalo ladiť anténu rádovo po 1kHz.
Ovládanie antény je na diaľku - po kábli. t.j. s s dĺžkou cca 30-50m.
Anténa je typu MLA - Magnetic Loop Antenna.

Za vaše tipy vopred ďakujem.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 4. 2015, 2:29

Nekomplikoval bych to enkodérem.
Strčil bych tam krokáč, na něm řemenici pro ozubený řemen třeba HTD5, na hřídel antény velkou řemenici a je vymalováno.
Na hřídel antény tak nějakou clonku a otpozávoru za pár korun jako index, abys věděl kde je "začátek".
Pokud bys chtěl i absolutní pozici po zapnutí, a stačila by ne moc přesná jen pro určení kterým směrem točit do výchozí pozice, tak ještě na hřídel antény připojit potenciometr.
K tomu celému Arduino, což je nejlevnějsí a nejdostupnější elektronika, a jednoosý driver z eBay za 10 USD.
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

28. 4. 2015, 2:37

Mex píše:Nekomplikoval bych to enkodérem.
Strčil bych tam krokáč, na něm řemenici pro ozubený řemen třeba HTD5, na hřídel antény velkou řemenici a je vymalováno.
Na hřídel antény tak nějakou clonku a otpozávoru za pár korun jako index, abys věděl kde je "začátek".
Pokud bys chtěl i absolutní pozici po zapnutí, a stačila by ne moc přesná jen pro určení kterým směrem točit do výchozí pozice, tak ještě na hřídel antény připojit potenciometr.
K tomu celému Arduino, což je nejlevnějsí a nejdostupnější elektronika, a jednoosý driver z eBay za 10 USD.

Vidim to ako jednu obrovsku remenicu a niekde bokom maly motorcek a zvysok. Na ebay kupis maly krokovy motor aj s prevodovkou napr 1:100 za 2-3€.
Pocitaj vsak s tym ze takyto prevod bude mat nejaku volu. Pri tocenim jednym smerom nevadi, ale ak by si sa chcel "trosku vratit" tak by sa to muselo kompenzovat.
Ked tak to mozes prevodovat obycajnym gumickovym prevodom. O kruzok + mala remenicka na motorceku a velka na kondenzator. Myslim ze pripadna zmena prevodoveho pomer trenim nebude na zavadu.
K tomu samozrejme ebay driver za 1.50€ a arduino za 5€. Spolu do 10€ plus robota.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2512
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

28. 4. 2015, 4:30

Začal bych výpočtem: 15MHz / 1kHz to znamená že potřebuješ 15000 kroků na otáčku.
Běžný krokový motorek má 200 kroků na jednu otáčku. Takže by jsi teoreticky potřeboval převod 1:75 aby jsi se dostal na požadovanou přesnost při plných krocích. Drivery které to budou řídit, ale dokážou vyrobit tzv. mikrokroky – rozdělit ten jeden krok na x menších. Ten nejlevnější driver TOSHIBA TB6560AHQ jich umí až 16. Pak by ti měl stačit převod 1:4,687 aby jsi měl co krok to 1KHz. Možná by to chtělo ten poměr o kapku větší, třeba 1:10 ony ty mikrokroky nebývají zase tak přesné, tak aby to bylo kolem 0,5kHz. Převod bych řešil ozubeným řemenem, nebo při větším poměru šnekem dotláčeným perem, aby neměl žádné vůle.
Gigahertz
Příspěvky: 8
Registrován: 22. 2. 2013, 3:04

29. 4. 2015, 7:48

Ďakujem vám za vaše názory.
Vidím že všetci sa zhodujete na remenici. Zaujal ma ten driver TOSHIBA TB6560AHQ a 16 mikrokrokov na 1 celý krok. Viete mi poradiť konkrétny link, čo mám kúpiť?
Nejáký link na vhodný motorček (príp. aj s prevodovkou) + driver TOSHIBA TB6560AHQ + Arduino.
Samozrejme mám Google, ale vyhodí mi to tam milión výsledkov a potom neviem čo je pre môj projekt vhodné - niesom celkom v tejto problematike doma :roll:

Teoreticky by šlo použiť mikrokroky na motorčeku s prevodovkou a nejak to pomocou ozubenej remeničky prepojiť s osou kondenzátora.
Spomínaný enkóder som chcel použiť na jednoduchšie a hlavne ergonomickejšie ladenie v porovnaní s tlačidkovým ovládaním.
Uživatelský avatar
zelez
Příspěvky: 115
Registrován: 1. 11. 2012, 8:12
Bydliště: Praha

29. 4. 2015, 7:59

něco podobného řešil Jarda OK1CJB:

http://www.ok1cjb.cz/index.php?option=c ... i&Itemid=8" onclick="window.open(this.href);return false;



http://www.ok1cjb.cz/index.php?option=c ... i&Itemid=8" onclick="window.open(this.href);return false;
Saupe DMT 160x280 & bf20 & 3d PMi2 & SAFAG 118
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

29. 4. 2015, 8:09

jova píše:Začal bych výpočtem: 15MHz / 1kHz to znamená že potřebuješ 15000 kroků na otáčku.
Běžný krokový motorek má 200 kroků na jednu otáčku. Takže by jsi teoreticky potřeboval převod 1:75 aby jsi se dostal na požadovanou přesnost při plných krocích. Drivery které to budou řídit, ale dokážou vyrobit tzv. mikrokroky – rozdělit ten jeden krok na x menších. Ten nejlevnější driver TOSHIBA TB6560AHQ jich umí až 16. Pak by ti měl stačit převod 1:4,687 aby jsi měl co krok to 1KHz. Možná by to chtělo ten poměr o kapku větší, třeba 1:10 ony ty mikrokroky nebývají zase tak přesné, tak aby to bylo kolem 0,5kHz. Převod bych řešil ozubeným řemenem, nebo při větším poměru šnekem dotláčeným perem, aby neměl žádné vůle.
krokovy motor pouzivany v CNC ma 200 krokov. Ale tie male nazvime ich hrackarske nemaju ani 100 krokov
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8927
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

29. 4. 2015, 8:21

Gigahertz píše:Ďakujem vám za vaše názory.
Vidím že všetci sa zhodujete na remenici. Zaujal ma ten driver TOSHIBA TB6560AHQ a 16 mikrokrokov na 1 celý krok. Viete mi poradiť konkrétny link, čo mám kúpiť?
Nejáký link na vhodný motorček (príp. aj s prevodovkou) + driver TOSHIBA TB6560AHQ + Arduino.
Samozrejme mám Google, ale vyhodí mi to tam milión výsledkov a potom neviem čo je pre môj projekt vhodné - niesom celkom v tejto problematike doma :roll:

Teoreticky by šlo použiť mikrokroky na motorčeku s prevodovkou a nejak to pomocou ozubenej remeničky prepojiť s osou kondenzátora.
Spomínaný enkóder som chcel použiť na jednoduchšie a hlavne ergonomickejšie ladenie v porovnaní s tlačidkovým ovládaním.
Zdar, mikrokroky (minimálně u TB6560AHQ) jsou nepřesné opravdu hodně, spolehnout se můžeš jen na celé kroky. Podívej se tady do bazaru případně tam poptej krokový motorek se zabudovanou převodovkou připadně převodovku zvlášť, myslim že by někdo mohl něco vyštrachat. Nebo spáchat nějaký šnekový převod, jak psal už jova (možná by tady stačila tato finta, to by mělo být +- bezvůlové). Btw. motorkem z toho Jarda OK1CJB odkazu tu po tobě někdo hodí klidně i zadara (odkud jsi?).

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Gigahertz
Příspěvky: 8
Registrován: 22. 2. 2013, 3:04

29. 4. 2015, 8:51

Ďakujem vám za vaše názory.
Vidím že všetci sa zhodujete na remenici. Zaujal ma ten driver TOSHIBA TB6560AHQ a 16 mikrokrokov na 1 celý krok. Viete mi poradiť konkrétny link, čo mám kúpiť?
Nejáký link na vhodný motorček (príp. aj s prevodovkou) + driver TOSHIBA TB6560AHQ + Arduino.
Samozrejme mám Google, ale vyhodí mi to tam milión výsledkov a potom neviem čo je pre môj projekt vhodné - niesom celkom v tejto problematike doma :roll:

Teoreticky by šlo použiť mikrokroky na motorčeku s prevodovkou a nejak to pomocou ozubenej remeničky prepojiť s osou kondenzátora.
Spomínaný enkóder som chcel použiť na jednoduchšie a hlavne ergonomickejšie ladenie v porovnaní s tlačidkovým ovládaním.[/quote]
Zdar, mikrokroky (minimálně u TB6560AHQ) jsou nepřesné opravdu hodně, spolehnout se můžeš jen na celé kroky. Podívej se tady do bazaru případně tam poptej krokový motorek se zabudovanou převodovkou připadně převodovku zvlášť, myslim že by někdo mohl něco vyštrachat. Nebo spáchat nějaký šnekový převod, jak psal už jova (možná by tady stačila tato finta, to by mělo být +- bezvůlové). Btw. motorkem z toho Jarda OK1CJB odkazu tu po tobě někdo hodí klidně i zadara (odkud jsi?).

T.[/quote]
Ahoj, som z Vranova nad Topľou - východné Slovensko,
našiel som nejaké svoje šuplíkové zásoby: dalo by sa niečo z toho použiť?
motory.jpg
[quote="Thomeeque"][quote="Gigahertz"]
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2512
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

29. 4. 2015, 9:04

Na řemenici se shodujeme protože by výsledný převod měl být bez vůlí. Samozřejmě se to dá řešit i tím děleným ozubeným kolem, šnekem ...
Nejlevněji se ty drivery dají koupit na ebay:http://www.ebay.com/itm/TB6560-3A-drive ... 25a52ac07e
S tím driverem by měly fungovat motory jak bipolární, tak unipolární, takže zřejmě všechny co jsi vyfotil. Je třeba pouze ohlídat, aby ten počet kroků na jednu otáčku byl co největší.
S enkodérem jsem něco už páchal, ale bylo to s čipem PICAXE a byl to docela boj. Není to nejrychlejší a při rychlém otáčení už to nestíhá, ale možná by se to dalo použít . Zřejmě by se dal využít i ten spínací kontakt na enkodéru a při "zatlačení" by pak posílal násobky pulsů pro rychlé ladění.
http://www.jova1.cz/dilna/rotacni_osa/rotacni_osa.html

TO: Thomeeque víš něco o nepřesnosti těch mikrokroků? Měřil to už někdo, nebo je to pouze neověřená informace? Jaká je tam procentuální odchylka v délce jednotlivých mikrokroků?
Navrhoval jsem dvojnásobný počet těch mikrokroků na požadovaný 1KHz. Myslíš že by ta nepřesnost mohla být nad těch 50%?
Naposledy upravil(a) jova dne 13. 1. 2016, 12:13, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8927
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

29. 4. 2015, 9:36

Gigahertz píše:
Thomeeque píše:
Gigahertz píše: Ďakujem vám za vaše názory.
Vidím že všetci sa zhodujete na remenici. Zaujal ma ten driver TOSHIBA TB6560AHQ a 16 mikrokrokov na 1 celý krok. Viete mi poradiť konkrétny link, čo mám kúpiť?
Nejáký link na vhodný motorček (príp. aj s prevodovkou) + driver TOSHIBA TB6560AHQ + Arduino.
Samozrejme mám Google, ale vyhodí mi to tam milión výsledkov a potom neviem čo je pre môj projekt vhodné - niesom celkom v tejto problematike doma :roll:

Teoreticky by šlo použiť mikrokroky na motorčeku s prevodovkou a nejak to pomocou ozubenej remeničky prepojiť s osou kondenzátora.
Spomínaný enkóder som chcel použiť na jednoduchšie a hlavne ergonomickejšie ladenie v porovnaní s tlačidkovým ovládaním.
Zdar, mikrokroky (minimálně u TB6560AHQ) jsou nepřesné opravdu hodně, spolehnout se můžeš jen na celé kroky. Podívej se tady do bazaru případně tam poptej krokový motorek se zabudovanou převodovkou připadně převodovku zvlášť, myslim že by někdo mohl něco vyštrachat. Nebo spáchat nějaký šnekový převod, jak psal už jova (možná by tady stačila tato finta, to by mělo být +- bezvůlové). Btw. motorkem z toho Jarda OK1CJB odkazu tu po tobě někdo hodí klidně i zadara (odkud jsi?).

T.
Ahoj, som z Vranova nad Topľou - východné Slovensko,
našiel som nejaké svoje šuplíkové zásoby: dalo by sa niečo z toho použiť?
motory.jpg
Pokud bys šel cestou převodovky s velkým poměrem, tak myslim, že v pohodě (tydle motorky dělají myslím trošku větší kroky). Stejně bys možná mohl spáchat jednoduchý unipolární driver, jen koncové stupně a řízení už z toho Arduina (btw. tobě stačí pouze pulzy, v klidovém stavu nepotřebuješ motor budit vůbec). Jde o to, jak moc si chceš hrát.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8927
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

29. 4. 2015, 9:48

jova píše:TO: Thomeeque víš něco o nepřesnosti těch mikrokroků? Měřil to už někdo, nebo je to pouze neověřená informace? Jaká je tam procentuální odchylka v délce jednotlivých mikrokroků?
Určitě už to měřil kde kdo, defacto je to známý fakt, myslím že jsem na to narazil dokonce i u Leadshine přímo v manuálu k některému jejich driveru (ale možná kecám). Osobně jsem to pouze pozoroval (neměřil) ve fázi testováních svých driverů (tato sestavička), při malé steprate to bylo dobře vidět už na tom praporku.
jova píše:Navrhoval jsem dvojnásobný počet těch mikrokroků na požadovaný 1KHz. Myslíš že by ta nepřesnost mohla být nad těch 50%?
To už možná ne, máš pravdu, to by asi mohlo být v cajku.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

29. 4. 2015, 10:00

pánové, je mi jasné, že jste chtěli poradit dobře, ale anténa typu MLA 15MHz je "relativně malá" anténa, takže řemenicové převody nic moc.
To raději, jak tu někdo zmiňovat, šnekový převod.

A pro původního tázajícího...

Nevymejšlej kolo, to za tebe udělal Jarda OK1CJB
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8927
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

29. 4. 2015, 10:32

Jarda OK1CJB se ale s tim, co postavil, nemoh dostat na rozlišení 1kHz, tipuju, že je někde na 2000 krocích celého rozsahu (half-step a převod baj voko 5:1?)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Gigahertz
Příspěvky: 8
Registrován: 22. 2. 2013, 3:04

29. 4. 2015, 10:41

:shock: Mňa teraz napadla jedna dôležitá vec, ktorá to dramaticky komplikuje. Totiž vzduchový ladiaci kondenzátor mení svoju kapacitu od MIN po MAX už v polovici svojej otáčky, čo znamená že nie 360 ale len 180 stupňov! V prípade motýlikového typu je to ešte menej - 90stupňov(ten chválabohu nepoužívam).
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“