Cistenie funkcnych ploch

obrabeni na klasice
Odpovědět
ypsi
Příspěvky: 17
Registrován: 11. 9. 2007, 12:00
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

1. 9. 2010, 9:16

Zdravim pani.
Ako a cim doporucujete vycistit funkcne plochy obrabacieho stroja, ktore su viac alebo menej napadnute povrchovou koroziou? Dostal som doporucenia ako odhrdzovac na handru, brzdovku, naftu, petrolej....
Cim to potom nakonzervovat, ak sa predpoklada obcasne vyuzitie masiny? Postaci to pretriet olejom?

Dakujem za rady :)
Uživatelský avatar
Příspěvky: 341
Registrován: 17. 1. 2008, 6:48
Bydliště: Prostějov

2. 9. 2010, 7:18

tu brzdovou kapalinu urcite nedoporucuju to v blizke dobe zrezne uplne vsechno ceho se ta brzdova kapalina dotkne
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 9. 2010, 7:58

docela dobre funguje takova ta jemna "dratenka" je to cosi jako ocelova vata
vezme to jen rez a zalesti povrch
(maji to v bauhauzu)

jinak u velkeho napadeni (po povodni neosetreny stroj v kterem stala voda) jsem to lidne delal dratakem na flexe ten taky bere selektivne rez a zbytek nechava byt (poror na to aby sis neometl hrany ty to bere dobre)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

2. 9. 2010, 9:10

da se jeste takovy stroj potom nazvat strojem? kdyz uz je to na kartac na flexe tak uz to je na komplet GO stroje ne?
martyxxx
Příspěvky: 195
Registrován: 16. 10. 2008, 9:19
Bydliště: Praha

2. 9. 2010, 10:44

Šetrné odstranění rzi z oceli lze provést pomocí alobalu a octa. Alobal se schumlá do kuličky (průměr tak 3 - 4cm), ale úplně neslisuje, trochu namočí v octu a postižená oblast se tím jakoby brousí, chce to trochu přitlačit. Jakmile se alobal moc slisuje, tak vyměnit za nový. Pak opláchnout, vysušit a namazat. Ocelová vata s WD40 taky funguje, ale hliník je měkký a k oceli tudíž šetrnější, odstraní to jen tu zoxidovanou vrstvu, která je taky měkká. Jen pozor, ať ten ocet neteče kam nemá.
ypsi
Příspěvky: 17
Registrován: 11. 9. 2007, 12:00
Bydliště: Žilina
Kontaktovat uživatele:

2. 9. 2010, 4:41

Dakujem pani, idem poskusat, uvodom vsetku agresivnu chemiu vynechavam.
Podam spravu o vysledku :)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 9. 2010, 6:52

metoda preci zavisi na velikosti napadeni
ted jsem cistil jeden motor z tricatejch let kde jsem na prvni pohled odepsal ozubeny kola rozvodu ale pak to vzal jemnym kartacem na brusce a byl jsem neuveritelne prekvapenej
kola jsou skoro jak kdyby to nikdy nbylo zrezle
ono je koroze a koroze
jindy je povrch vcelku hladky a po ocisteni clovek najde hluboke dulky a drsny povrch k nepouziti
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
martinodipraga
Příspěvky: 256
Registrován: 20. 4. 2009, 12:10
Bydliště: Praha

2. 9. 2010, 9:43

Já používám Konkor každou mašinu jsem s ním rozhýbal pěkně rozpouští šmír i rez a nasákne se i do litiny a je podstatně levnější než WD
PetrNC
Sponzor fora
Příspěvky: 423
Registrován: 19. 6. 2007, 7:32
Bydliště: Náchodsko

2. 9. 2010, 10:48

KONKOR 101
Avenger
Příspěvky: 383
Registrován: 19. 10. 2006, 8:41
Bydliště: Litoměřice

3. 9. 2010, 7:22

Já mám teda s korozí v panelákovém bytě taky problém, ale to je asi mým agresivním potem na rukách nebo co. Na co sáhnu to zkoroduje a zanechává na povrchu moje rezavé otisky prstů :-) Dá se to sice odstranit takovou tou šedou tvrdou gumou z papírnictví (odstraní rez, ale takové to tmavší místo na železe stejně zůstane), ale štve mě jak to mají všichni nablejskané a já abych se bál na něco sáhnout. Jediné co pomáhá je pracovat v chirurgických rukavicích :-) nebo mít vše neustále promaštěné WDčkem.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

3. 9. 2010, 7:37

Asi máš "jedovatý" pot pro železo. Pokud jsi nervózní, tak je to ještě horší, co? Zkus si mazat ruce nějakým krémem, např. Indulona, nebo Glycorée (měsíčková/nechtíková mast). Někdy to pomáhá. A pak ještě po práci utřít vše techn. benzinem, nebo lihem a bude po problémech. No, nemáš to lehké.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1405
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2010, 7:48

No pamatuju si, když jsem dělal v unipletu, že se přesně takový problém objevil. Mistr hlavní kontroly potom běhal po dílnách a každému na dlaň přikládal měřák, aby se vyloučil pachatel. Nakonec ho našli a změnili operace tak, aby to nemusel brát holejma rukama. Dneska se dají koupit kvalitní rukavice, ve kterých se dá i pracovat, problém zůstává ten, že na konvenčních strojích se v rukavicích dělat nesmí, kvůli bezpečnosti. Povolené je to tuším akorát na brusce na při odjehlení a pod.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 9. 2010, 7:59

ono je to z casti taky tim kdo ma jaky rezim prace, po me obcas rezne a obcas ne ale je to dano tim jakou praci v te dobe prevazne delam, kdyz delam elektroniku a vyvoj software atd ruce zmeknou a rezne po me

kdyz se vrtam v mechanice mam permanentne mastne ruce a kdyz ne tak je mam od tech oleju a saponatu tak vysusene ze po me nerezne

nejhorsi je po delsi praci na sw. a el. prejit zas k tem olejum
to mi vzdy popraska kuze tesne pod nehtama

ty obdobi ale samozrejme musi byt delsi, treba cca mesic aby ty ruce zmekly a zaclo to mit negativni vliv

v kazdem pripade jsem si navyknul mit porad mirne mastne ruce a je klid
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“